Yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanlarının desteklenmesi stratejilerinin incelemesi
A study of strategies for supporting teaching staff in higher education institutions
- Tez No: 1011447
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yükseköğretim kurumlarında akademik personelin araştırma, eğitim-öğretim, proje geliştirme, toplumsal katkı ve diğer akademik görevlerini yerine getirme süreçlerinde uygulanan destekleme stratejilerini bütüncül bir yaklaşımla incelemektir. Türkiye'de yükseköğretim sistemi, 1980'li yıllardan itibaren reformlar, genişleme politikaları ve performans temelli değerlendirme süreçleriyle önemli bir dönüşüm geçirmiştir. Buna karşın, öğretim kalitesi, araştırma çıktılarının niteliği ve akademik performansın sürdürülebilirliği açısından, öğretim elemanlarının göreve başladıktan sonra sistematik ve kurumsallaşmış biçimde desteklenmesine yönelik gereksinimler devam etmektedir. Bu nedenle araştırma, atanma sonrası akademik gelişim süreçlerini kurumsal destek stratejileri bağlamında ele alması bakımından önem taşımaktadır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımına dayalı yakınsayan paralel desenle yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini Türkiye'deki devlet üniversiteleri oluşturmuş; tabakalı ve rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenen altı devlet üniversitesi araştırmaya dâhil edilmiştir. Nicel veriler 418 öğretim elemanı ve 90 yöneticiden; nitel veriler ise 41 yöneticiyle yapılan görüşmelerden ve üniversite web sitelerinin belge analizi yoluyla incelenmesinden elde edilmiştir. Veriler, istatistiksel analiz teknikleri ve tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, öğretim elemanlarının göreve başlarken temel akademik yeterliklere sahip olmakla birlikte bilimsel araştırma, yabancı dil, proje geliştirme, teknoloji kullanımı, yayın üretkenliği, pedagojik yeterlik, ölçme-değerlendirme ve akademik danışmanlık alanlarında desteğe ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Yöneticilerin görüşleri ve belge analizleri, mevcut desteklerin çoğunlukla parçalı, sürekliliği sınırlı ve kurumsal düzeyde yeterince yapılandırılmamış olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, akademik gelişim süreçlerinin bireysel çabalara bırakılmasının kurumsal kapasiteyi sınırlayabildiğini göstermektedir. Sonuç olarak, araştırma akademik personelin çok boyutlu gelişimini destekleyecek stratejik, sürdürülebilir ve sistem temelli politikaların geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymakta; alanyazına, uygulamaya ve yükseköğretim yönetimine yönelik uygulanabilir öneriler için özgün bilimsel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the strategies implemented by higher education institutions to support academic staff in fulfilling their core responsibilities, including research, teaching and learning, project development and management, community engagement, and other academic duties, through a holistic perspective. Türkiye's higher education system has undergone significant transformation since the 1980s through reforms, restructuring, expansion policies, and performance-based evaluation practices. Despite progress in access and institutional diversification, structural problems continue in teaching quality, research productivity, and academic performance. One central issue is the limited presence of systematic, sustainable, and institutionalised support mechanisms for academic staff after appointment. The study was conducted using a convergent parallel mixed-methods design. The study group consisted of six public universities selected through stratified and random sampling. Quantitative data were collected from 418 academic staff members and 90 administrators, while qualitative data were obtained through interviews with 41 administrators and document analysis of university websites. Data were collected using structured questionnaires and semi-structured interview forms and analysed using statistical techniques and thematic analysis. The findings show that academic staff have basic competencies when beginning their duties; however, they need considerable support in scientific research, foreign language proficiency, project development, technology use, publication productivity, pedagogical competence, assessment and evaluation, and academic advising. Administrators' views and document analysis indicate that existing support practices are generally fragmented, discontinuous, and insufficiently institutionalised. Consequently, the study highlights the need for strategic, sustainable, and system-based policies to support the multidimensional development of academic staff and provides an applicable framework for higher education.