Yüksek hızlı ve standart tip takım tutucuların frezeleme işlemlerindeki performansının karşılaştırılması: yüzey kalitesi ve kesici takım aşınma analizi
Comparison of the performance of high-speed and standard-type tool holders in milling operations: surface quality and cutting tool wear analysis
- Tez No: 1011472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ETYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, frezeleme işlemlerinde kullanılan yüksek hızlı ve standart tip pensli takım tutucuların performansları deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, takım tutucu tipinin yüzey kalitesi ve kesici takım aşınması üzerindeki etkilerini belirlemek ve performans farklarını nicel olarak ortaya koymaktır. Deneyler, AISI 1045 çeliği üzerinde, dört ağızlı TiAlN kaplamalı karbür parmak freze kullanılarak CNC işleme merkezinde gerçekleştirilmiştir. Her iki takım tutucu için aynı kesici takım ve aynı iş parçası kullanılmış; deneyler aynı CNC tezgâhında, aynı kesme parametreleri (kesme hızı, ilerleme miktarı, talaş derinliği ve radyal paso) altında yürütülmüş ve böylece deney koşullarının tutarlılığı sağlanmıştır. Bu sayede yalnızca takım tutucu tipinin ve soğutma koşullarının etkisi incelenmiştir. Her deney koşulu için ölçümler yedi tekrar (N = 7) şeklinde gerçekleştirilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü temaslı bir ölçüm cihazı ile, takım aşınması ise optik mikroskop ve ImageJ yazılımı kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler, Jamovi (v.2.6.44) yazılımında iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiş ve etki büyüklükleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, yüksek hızlı takım tutucuların standart tip takım tutuculara kıyasla daha düşük yüzey pürüzlülüğü sağladığını ve takım aşınmasının daha yavaş ilerlediğini göstermiştir. İstatistiksel analizler, takım tutucu tipi ve soğutma koşulunun hem yüzey kalitesi hem de takım aşınması üzerinde anlamlı etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle sulu kesme koşullarında yüksek hızlı takım tutucuların daha üstün performans sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of high-speed and standard collet-type tool holders used in milling operations was experimentally compared. The main objective was to determine the effects of tool holder type on surface roughness and tool wear, and to quantitatively evaluate performance differences. The experiments were conducted on AISI 1045 steel using a four-flute TiAlN-coated carbide end mill on a CNC machining center. The same cutting tool and workpiece were used for both tool holder types. All experiments were performed on the same CNC machine under identical cutting parameters (cutting speed, feed rate, depth of cut, and radial depth of cut), ensuring experimental consistency. Thus, only the effects of tool holder type and cooling conditions were investigated. For each experimental condition, measurements were repeated seven times (N = 7). Surface roughness was measured using a contact-type profilometer, while tool wear was evaluated using an optical microscope and ImageJ software. The obtained data were analyzed using Jamovi (v.2.6.44) with two-way analysis of variance (ANOVA), and effect sizes were calculated. The results showed that high-speed tool holders provided lower surface roughness compared to standard tool holders and that tool wear progressed more slowly. Statistical analyses revealed that both tool holder type and cooling conditions had significant effects on surface roughness and tool wear. In particular, high-speed tool holders exhibited superior performance under flood cooling (wet machining) conditions.