Azotça zengin heterohalkalı ligandlar kullanılarak gümüş (I) komplekslerinin hazırlanması ve alternatif patlayıcı madde olarak kullanılmalarının incelenmesi
Preparation of silver(I) complexes using nitrogen-rich heterocycle ligands and examining their use as alternative explosives
- Tez No: 1011522
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL, PROF. DR. SÜHEYLA YÜCE EMRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, iki kristal gümüş(I) kompleksi, tris(pirazol-1-il) metan (ligand 1) ile gümüş klorat, [AgCH(C3H3N2)3. ClO3] (kompleks I) ve 3,5-bis(piridin-2-il)-4-amino-1,2,4-triazol (ligand 2) ile gümüş nitrat, [AgC2H2N4(C5H4N)2]NO3 (kompleks II) birleştirilerek sentezlendi. Kompleksler, element analizi, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), termogravimetri (TG) ve tek kristal X-ışını difraksiyon analizi(XRD) ile karakterize edildi. Komplekslerin yapıları ve birim hücre parametreleri belirlendi. Her iki komplekste de, Ag(I) merkez atomunun oldukça bozuk bir tetrahedral konfigürasyonda koordine olduğu bulundu. Komşu ligandların azot donörleri iki farklı Ag(I) iyonunu koordine ederek çok çekirdekli bir yapı oluşturdu. Termogravimetrik analiz (TGA), kompleks I'in 160-250 °C arasında iki aşamalı bir termal bozunma geçirdiğini, kompleks II'nin ise çok sınırlı bir sıcaklık aralığında hızlı bir ekzotermik reaksiyon geçirdiğini gösterdi. Ayrışmaların termokinetik parametreleri, izotermal olmayan/izokonversiyonel kinetik yöntemler, Ozawa–Flynn–Wall (OFW) ve Kissenger–Akahira–Sunose (KAS) ile belirlendi. Termodinamik parametreler, kompleks I için iki aşamalı termal ayrışma ve kompleks II için tek aşamalı termal ayrışmadan hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study Two crystalline silver(I) complexes were synthesized by combining tris(pyrazole-1-yl) methane (Ligand1) with silver chlorate, [AgCH(C3H3N2)3. ClO3] (complex I), and 3,5-bis(pyridin-2-yl)-4-amino-1,2,4-triazole (Ligand2) with silver nitrate, [AgC2H2N4(C5H4N)2]NO3 (complex II). The complexes were characterized by elemental analysis, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Thermogravimetry (TG) and single-crystal X-ray diffraction analysis (XRD). The structures and unit cell parameters of the complexes were determined. In both complexes, the Ag(I) central atom was found to be coordinated in a highly distorted tetrahedral configuration. The nitrogen donors of neighboring ligands coordinated two different Ag(I) ions, resulting in a polynuclear structure. Thermogravimetric analysis (TGA) indicated that complex I underwent decomposition through a two-step thermal decomposition occurring between 160-250°C, whereas complex II experienced a rapid exothermic reaction within a very limited temperature range. Thermokinetic parameters of decompositions were determined by non-isothermal/isoconvertional kinetic methods, Ozawa–Flynn–Wall (OFW), and Kissenger–Akahira–Sunose (KAS). Thermodynamic parameters were calculated from two steps of the thermal decomposition for complex I and one step for complex II.