Azotça zengin enerjik azido bileşiklerinin bazı termodinamik özelliklerinin termal analiz ve teorik hesaplama yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of nitrogen-rich energetic azido compounds' some thermodynamic properties with thermal analysis and theoretical calculation methods
  1. Tez No: 386240
  2. Yazar: ELİF ÖZKARAMETE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu doktora çalışmasında azotça zengin nitroazidobenzenlerin, bozunma ürünleri olan benzofuroksanların ve bazı guanidinyum tuzlarının termal bozunmaları termoanalitik (TG, DSC) ve teorik hesaplama yöntemleri ile incelenmiştir. Tüm bileşikler elementel analiz, titreşim spektroskopisi (IR) ve kütle spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Uygun tek kristali elde edilen 2,4,6-trinitroazidobenzenin kristal yapısı tek-kristal X-ışını kırınımı ile aydınlatılmıştır. Yapı optimizasyonu ile titreşim analizleri DFT-temelli B3LYP/cc-pVDZ teori seviyesinde yapılmıştır. Optimize edilen 2,4,6-trinitroazidobenzenin yapısal parametreleri tek-kristal X-ışını verileri ile çok iyi uyum göstermiştir. Teorik olarak incelenen moleküllerin oluşum entalpileri doğru sonuçlar elde etmek için Petersson ve arkadaşlarının geliştirdiği birleşik temel setler (CBS-4M) kullanılarak hesaplanmıştır. İncelenen moleküllerin bozunma reaksiyonlarının entalpileri teorik olarak hesaplanan oluşum entalpileri kullanılarak Hess yasası uyarınca hesaplanmış ve DSC analizlerinden elde edilen deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this combined experimental and theoretical study the thermal degradation of some nitroazidobenzenes, their decomposition products and guanidinium salts were investigated by thermoanalytical (TG, DSC) and computational methods. All compounds were characterized by elemental analysis, vibrational (IR) spectroscopy and mass spectrometry. The crystal structure of 2,4,6-trinitroazidobenzene was determined by single crystal X-ray diffraction. DFT-based structure optimizations and frequency analyses were performed at the B3LYP/cc-pVDZ level of theory. The structural parameters of the fully optimized 2,4,6-trinitroazidobenzene showed very good agreement with the single-crystal X-ray data. The enthalpies of formation for compounds under investigation were calculated using the complete basis set (CBS-4M) method of Petersson and coworkers in order to obtain accurate energies. The enthalpies of degradation for compounds under investigation were obtained from calculated enthalpies of formation according to Hess Law and were compared with the experimental values which were available from DSC analysis and were found to be in very good agreement.