Depolama kapları (pithos-küp) üzerinden seramik sanatı ve İzmir-Agora kazı alanının tarihsel süreci
Ceramic art and the historical evolution of the Izmir Agora excavation site through the lens of storage vessels (pithoi and earthenware jars)
  1. Tez No: 1011564
  2. Yazar: YUSUF KÖLGELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARP ALATEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk İslam Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
İzmir (Smyrna), tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar kesintisiz yerleşim gören ve çok katmanlı kültürel dokusuyla Batı Anadolu'nun en önemli liman kentlerinden biridir. Kentin bu tarihsel sürekliliğinin en net izlendiği alanların başında gelen Smyrna Agorası, yalnızca Helenistik ve Roma dönemlerine ait anıtsal yapılarıyla değil, aynı zamanda barındırdığı Geç Bizans ve Osmanlı dönemi katmanlarıyla da kentin belleğini oluşturmaktadır. Bu tez çalışması, Smyrna Agorası kazıları kapsamında, Roma Hamamı'nın güneyinde tespit edilen ve literatüre“Osmanlı Yapısı”olarak geçen mimari kompleksin depolama kapları ve Pithoslar incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, yapıdan elde edilen Pithos ve depolama kapları ışığında, alanın Osmanlı dönemindeki kullanım evrelerini, işlevini ve dönemin sosyo-ekonomik yapısını maddi kültür kalıntıları üzerinden değerlendirmektir. Bu kapsamda, 2007 sonrası yürütülen sistematik kazılarda ele geçen Pithos ve depolama kapları; hamur, form, astar, sır ve bezeme özelliklerine göre tipolojik bir analize tabi tutulmuştur. Ayrıca Pithos ve depolama kaplarının varlığı, yapının konut işlevinin yanı sıra ticari ve depolama amaçlı da kullanıldığına, dolayısıyla yarı kamusal bir nitelik taşıdığına işaret etmektedir. Elde edilen veriler, Smyrna Agorası'nın Osmanlı döneminde terk edilmiş bir harabe olmaktan öte, kentin yaşayan ticari ve sosyal dokusunun bir parçası olduğunu kanıtlamaktadır. Seramik (Pithos ve depolama kapları) repertuarındaki ithal ve yerel üretim çeşitliliği, İzmir'in liman kenti kimliğinin ve uluslararası ticaret ağlarındaki yerinin arkeolojik kanıtlarını sunmaktadır. Bu çalışma, Smyrna Agorası'nın geç dönem tabakalarının anlaşılmasına ve İzmir'in Türk-İslam dönemi arkeolojisine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Izmir (Smyrna) is one of the most significant port cities of Western Anatolia, characterized by its multi-layered cultural texture and continuous habitation from prehistoric times to the present. The Agora of Smyrna, where this historical continuity is observed most clearly, constitutes the city's memory not only with its monumental structures from the Hellenistic and Roman periods but also with its Late Byzantine and Ottoman era layers. This thesis examines the ceramic finds from the architectural complex identified as the“Ottoman Structure,”located south of the Roman Bath, within the scope of the Smyrna Agora excavations. The primary objective of this study is to evaluate the usage phases, function, and socio-economic structure of the area during the Ottoman period through material culture remains, specifically focusing on the ceramic data obtained from the structure. In this context, ceramics recovered during the systematic excavations conducted after 2007 were subjected to typological analysis based on paste, form, slip, glaze, and decoration characteristics. The obtained data demonstrates that the Smyrna Agora was not merely an abandoned ruin during the Ottoman period but was an integral part of the city's living commercial and social fabric. The diversity of imported and local productions in the ceramic repertoire provides archaeological evidence of Izmir's identity as a port city and its place in international trade networks. This study aims to contribute to the understanding of the late period layers of the Smyrna Agora and to the Turkish-Islamic archaeology of Izmir.