Kirmir Çayı'nda yaşayan Alburnus escherichii (Steindachner,1897)' nın büyüme ve üreme biyolojisinin araştırılması
Investigation of growth and reproduction biology of Alburnus escherichii (Steindachner, 1897) living in Kirmir Stream
- Tez No: 1011581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE CEVHER ÖZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Ağustos 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında Kirmir Çayı'nda yaşayan Alburnus escherichii 'nin büyüme ve üreme biyolojisi araştırılmıştır. Arazi çalışmaları sonucunda toplam 441 adet birey incelenmiş olup, büyüme biyolojisini değerlendirmek üzere total boy, standart boy, çatal boy, yaş ve ağırlık gibi parametreler ölçülerek eşey dağılımı, yaş-boy, yaş-ağırlık dağılımı, oransal boy ve ağırlık dağılımı ile kondisyon faktörü hesaplanmıştır. Üreme biyolojisini değerlendirmek üzere gonadosomatik indeks değerleri hesaplanmış ve ortalama yumurta çapı değişimine bakılmıştır. A. escherichii'nin popülasyonundaki yaş dağılımının 0 ile IV arasında değiştiği ve II. yaş grubunun baskın olduğu belirlenmiştir. İncelenen A. escherichii bireyleri için boy–ağırlık ilişkisi W = 0.0067 × L³·⁰⁸² şeklinde belirlenmiş olup, bu ilişkinin pozitif allometrik büyüme tipini yansıttığı tespit edilmiştir (R² = 0.987). Türün ortalama kondisyon faktörü (K) 0.75 olarak hesaplanmıştır. Üreme biyolojisinin değerlendirilmesinde kullanılan gonadosomatik indeks (GSI) değerleri, en düşük 2.46 ile Aralık ayında, en yüksek 7.89 ile Nisan ayında hesaplanmıştır. Yaş-boy, yaş-ağırlık, kondisyon faktörü ve gonadosomatik indeks bakımından cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the growth and reproductive biology of Alburnus escherichii inhabiting Kirmir Stream were investigated between August 2023 and September 2024. As a result of field studies, a total of 441 individuals were examined. To evaluate growth biology, parameters such as total length, standard length, fork length, age, and body weight were measured, and sex ratio, age–length and age–weight relationships, proportional length and weight distributions, and condition factor were calculated. To assess reproductive biology, gonadosomatic index (GSI) values were calculated, and changes in mean egg diameter were examined. The age structure of the A. escherichii population ranged from 0 to IV, with the II age group being dominant. The length–weight relationship of the examined A. escherichii individuals was determined as W = 0.0067 × L³·⁰⁸², indicating a positive allometric growth pattern (R² = 0.987). The mean condition factor (K) of the species was calculated as 0.75. The gonadosomatic index (GSI) values, used to evaluate reproductive biology, were recorded as 2.46 in December (minimum) and reached a maximum of 7.89 in April. Statistically significant differences between sexes were detected in terms of age–length, age–weight relationships, condition factor, and gonadosomatic index (p < 0.05).