İhaleye fesat karıştırma suçu
Bid rigging
  1. Tez No: 1011588
  2. Yazar: ALİ ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İhale, bir işin ya da malın, birden fazla istekli arasından en uygun koşulları sunan kişiye verilmesi süreci olarak tanımlanabilir. İhale süreci, belirli bir işi ya da mal ve hizmet alımını gerçekleştirecek tarafın, önceden ilan edilmiş usuller çerçevesinde, rekabete açık bir biçimde ve objektif ölçütlerle belirlenmesini amaçlayan bir süreçtir. İhale süreci, kamu kaynaklarının kullanılmasına ilişkin bir faaliyet olduğundan, sürecin objektif, hesap verilebilir ve denetlenebilir bir şekilde yürütülmesi zorunludur. Bu nedenlerle ihale süreci idare hukukunda ayrıntılı ve sıkı kurallarla düzenlenmiştir. Bununla birlikte Türk Ceza Kanunu kapsamında kalan ve ihaleye fesat karıştırmaya yönelik eylemler, 5237 sayılı TCK'nın“Ekonomi, Sanayi ve Ticarete Karşı Suçlar”isimli dokuzuncu bölümünde yer alan“İhaleye Fesat Karıştırma”kenar başlıklı 235. maddesinde düzenlenmiştir. Bu çerçevede çalışmamızın ilk bölümünde ihale süreci kapsamlı bir şekilde ele alınmış, ikinci bölümde ise ihaleye fesat karıştırma suçu ayrıntılarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A tender can be defined as the process of awarding a job or the procurement of goods to the bidder who offers the most favorable conditions among multiple participants. The tender process aims to determine the party that will carry out a specific task or supply goods and services in accordance with pre-announced procedures, in a competitive environment, and based on objective criteria. Since the tender process involves the use of public resources, it must be conducted in a manner that is objective, accountable, and subject to audit. For this reason, the tender process is regulated by detailed and strict rules within administrative law. At the same time, acts aimed at manipulating or interfering with the tender process fall within the scope of criminal law and are regulated under Article 235, titled“Bid Rigging”, in the ninth chapter of the Turkish Criminal Code No. 5237, concerning crimes against the economy, industry, and trade. Within this framework, the first part of this study examines the tender process comprehensively, while the second part analyzes the offense of bid rigging in detail.