Understanding juvenile delinquency through risk and protective factors: An observed-variable path analysis
Risk ve koruyucu faktörler aracılığıyla çocuk suçluluğunu anlamak: Gözlenen değişken yol analizi
  1. Tez No: 1011651
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye örnekleminde suça sürüklenen çocuklarda risk ve koruyucu faktörler kapsamında değerlendirilen bireysel, yapısal ve davranışsal değişkenleri incelemek ve kuramsal çerçeveye dayalı olarak oluşturulan yapısal ve davranışsal yolakların çocuk suçluluğu üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu doğrultuda, suça sürüklenen çocuklar ve normatif gruptan oluşan örneklemde (N = 448) sosyoekonomik statü (SES), aile büyüklüğü, özgüven, problem çözme becerileri, duygusal / bilişsel empatik eğilim, dürtüsellik ve madde kullanımı değişkenleri iki durumlu lojistik regresyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, SES → Aile Büyüklüğü → Suçluluk ve Dürtüsellik → Madde Kullanımı → Suçluluk temel yolakları ile bu yolaklara ilişkin dolaylı etkiler, gözlenen değişkenlere dayalı yol analizi ile test edilmiştir. Bulgular, SES, aile büyüklüğü, madde kullanımı ve bilişsel empati değişkenlerinin çocuk suçluluğunu yordamada en güçlü faktörler arasında yer aldığını göstermiştir. Kuramsal olarak öngörülen SES, aile büyüklüğü, madde kullanımı, dürtüsellik ve çocuk suçluluğu arasındaki ilişkilerin anlamlı ve literatürle uyumlu olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, Türkiye'de suça sürüklenen çocukların ağırlıklı olarak düşük sosyoekonomik düzeyde ve kalabalık aile yapılarında yetiştiğini; ayrıca dürtüselliğin madde kullanımını artırarak çocuk suçluluğunu dolaylı yoldan artırıcı yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışma, çocuk suçluluğunu çok boyutlu bir çerçevede ele alarak bireysel, yapısal ve davranışsal mekanizmaların birlikte değerlendirilmesine katkı sunmakta; özellikle suça sürüklenen çocuklar açısından koruyucu rol üstlenebilecek değişkenlerin anlaşılmasına yönelik önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study focuses on individual, structural, and behavioral variables framed as risk and protective factors among children drawn into crime in Türkiye, and examines how theory-driven structural and behavioral pathways relate to juvenile delinquency. To this end, socioeconomic status (SES), family size, self-esteem, problem-solving skills, emotional and cognitive empathic tendencies, impulsivity, and substance use were examined using binary logistic regression analysis in a sample consisting of children drawn into crime and a normative group (N = 448). In addition, the primary pathways SES → Family Size → Delinquency and Impulsivity → Substance Use → Delinquency, along with their indirect effects, were tested using an observed-variable path analysis. The findings indicate that SES, family size, substance use, and cognitive empathy are among the strongest predictors of juvenile delinquency. The theoretically proposed relationships among SES, family size, substance use, impulsivity, and delinquency were found to be statistically significant and consistent with the existing literature. The results further suggest that children drawn into crime in Türkiye predominantly come from low socioeconomic backgrounds and large family structures, and that impulsivity indirectly increases juvenile delinquency by elevating substance use. In this context, the present study contributes to the multidimensional examination of juvenile delinquency by jointly addressing individual, structural, and behavioral mechanisms, and provides important implications for understanding variables that may serve a protective role for children drawn into crime.