The bone microenvironment as a therapeutic target in breast cancer bone metastasis
Meme kanserinin kemik metastazında terapötik bir hedef olarak kemik mikro çevresi
  1. Tez No: 1011682
  2. Yazar: VELİ KAAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. INGUNN HOLEN, PROF. DR. NİCOLA J BROWN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Onkoloji, Biophysics, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Unıversıty Of Sheffıeld
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
Özet
Kemik iliği ortamı (KİO) nişleri, kemik metastazının gelişiminde ve ilerlemesinde rol oynadığı gösterilmiştir, altta yatan mekanizmalar kesin olarak bilinmemektedir. Bu proje farklı fare modellerini karşılaştırarak, in vivo bir ortamda kemik iliği nişlerinin değiştirilmesinin KİO ve kemikteki tümör büyümesi üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır KİO, kemoterapi ajanı doxorubicin'in farklı dozlarıyla, tümör büyümesi indüksiyonu ve hematopoetik kök hücre (HSC) mobilizasyonu (AMD3100 ve G-CSF ile) ile değiştirilmiş ve etkiler, BALB/c (immünokompetan-bağışıklık sistemi yetkin-) ve BALB/c Nude (immünokompromize-bağışıklık sistemi baskılanmış) dişi farelerde karşılaştırılmıştır. Arka bacak kemikleri/kemik iliği, BT, akım sitometri ve histoloji teknikleriyle analiz edilmiştir. İmmünokompetan ve immünokompromize fareler arasında KİO'te (HSC hücreleri/progenitörleri dahil), B lenfositleri, monositler ve granülositler gibi immün hücre popülasyonlarında ve eksik/defekt olan T lenfositlerinde farklar tespit edebildim. İmmünokompromize (bağışıklık sistemi baskılanmış) farelerde üçlü negatif kemik metastaz modelinde, katı bir tümörün varlığında farklı Kİ hücre popülasyonlarının akım sitometri teknikleriyle değerlendirilebileceğini buldum; ancak tümör yükü önemli ölçüde yapısal kemik etkilerine neden olacak kadar yetersizdi. Doxorubicin aracılı kemik kaybını (bilinen bir yan etki) doğruladım ve kemik yapısı ile KİO hücre popülasyonları etkilendi, ancak bu etkiler doza bağlıydı ve suşlar arasında farklılık gösterdi. Metastatik modelden önce her iki türde de HSC mobilizasyonu, kemik veya KİO üzerinde etkili olmadı, ancak kontrol grubuna kıyasla kemikte tümör ilerlemesinde bir eğilim gözlendi. Bu tezde sunulan çalışmalar, KİO'nın tümör gelişimi ve tedaviye yanıt açısından önemini desteklemektedir. Sonuçlarım, farklı fare türlerinin KİO'deki değişikliklere farklı tepkiler verdiğini vurgulamakta ve bu nedenle kemik metastazı çalışmalarında birden fazla modelin kullanılması gerektiğini göstermektedir. Son olarak, tümörle birlikte KİO ve hücre popülasyonlarının tümörlü veya tümörsüz olarak ölçülebileceğini gösterdim.
Özet (Çeviri)
Bone marrow environment (BME) niches are shown to play a role in the development and progression of bone metastases, but the precise underlying mechanisms are unknown. This project aimed to investigate how altering bone marrow niches in vivo impacts the BME and tumour growth in bone, comparing different mouse models. The BME was altered by induction of tumour growth, exposure to different doses of the chemotherapy agent doxorubicin and haematopoietic stem cell (HSC) mobilisation (with AMD3100 and G-CSF), comparing effects in BALB/c (immunocompetent) and BALB/c Nude (immunocompromised) female mice. Hind limb bones/bone marrow were analysed with CT, flow cytometry and histology techniques. I could detect differences in the BME between immunocompetent and immunocompromised mice, including in HSCs cells/progenitors, in immune cell populations such as B lymphocytes, monocytes, and granulocytes, in addition to T Lymphocytes being missing/defective. In a triple negative bone metastasis model in immunocompromised mice, I found that different BM cell populations can be assessed with flow cytometry techniques in the presence of a solid tumour; however, a low tumour burden was insufficient to cause significant structural bone effects. I confirmed doxorubicin-mediated bone loss (a known side effect), and bone structure and BME cell populations were affected, though these effects were dose-dependent and differed between the strains. HSC mobilisation in both strains prior to metastatic model did not affect the bone or BME, yet there was a trend towards earlier tumour progression in bone compared to control. Collectively, the work presented in this thesis supports the importance of the BME in tumour development and therapeutic response. My results highlight that different mouse strains responded differently to alterations in the BME; hence more than one model should be used in studies of bone metastasis. Finally, I showed that BME and its cell populations could be quantified with and without a tumour.