Çiftlik hayvanları için Chlamydia abortus'ların yerli suşlarından inaktif ve rekombinant temelli aday aşıların geliştirilmesi ve etkinliklerinin araştırılması
Development of inactivated and recombinant based candidate vaccines from indigenous strains of Chlamydia abortus for livestock and investigation of their efficacy
  1. Tez No: 1011687
  2. Yazar: EMİNE EDA TOSLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BALEVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma çiftlik hayvanlarında zoonoz Chlamydia abortus bakterisinin neden olduğu Chlamydial enfeksiyona yönelik farklı nesil aday aşıların geliştirilmesi, deney hayvanı ve hedef hayvan üzerinde denenmesi ile humoral ve hücresel bağışıklığın ölçümünü incelemektedir. Çalışmanın amacı tedavisi olmayan Chlamydiosis enfeksiyonundan korunmada farklı aşı gruplarının önemini ortaya çıkararak humoral bağışıklık ile hücresel bağışıklığı güçlü bir şekilde uyaran ve enfeksiyondan korunmayı sağlayacak aşıların geliştirilmesini hedeflemektedir. Çalışmada toplam 150 adet (n=150) gebeliğin farklı dönemlerinde çiftlik hayvanlarından abort hayvan ve abort hayvanlara ait iç organ, doku ve sıvılarından konvensiyonel PZR ile pozitif bulunan örnekler, hücre kültüründe izole edilmiştir. İzolasyon sonrasında en iyi üreme gösteren suşlardan 3 farklı adjuvan (Montanıde™ ISA 201 VG, Montanıde™ ISA 50 V2, Al(OH)3) + CPG) ile hazırlanan monovalan ve multivalan aşı ile CPAF ve MOMP virülans genine yönelik Multi-Epitop aşı geliştirildi. Fareler üzerinde toplam 7 farklı aşı ile koyunlarda 3 farklı aşı olmak üzere toplam 10 farklı aşı denendi. Enfeksiyon teşhisi ve aşı gruplarında antikor düzeylerini belirlemek için tüm hücre ve Multi-epitop antijen ile kaplama in-house indirekt ELISA testi yapıldı. Humoral bağışıklığın ölçümünün ardından inaktif aşıların koruyuculuğun tespiti için nötralizan antikor testi uygulandı. Hücresel bağışıklık ölçümü qRT-PZR ile gerçekleştirildi. Elde edilen veriler doğrultusunda farelerde her iki kaplama antijeninde de Multi-Epitop aşının antikor düzeyi diğer aşı gruplarına yüksek olduğu, koyunlarda denenen inaktif aşının tüm hücre ile kaplama yapılan mikropleytlerde istatistiksel anlamda fark bulunmadığı, Multi epitop protein ile kaplamada en yüksek değerin 4 ml aşı dozuyla elde edildiği sonucuna ulaşıldı. Ticari aşı ile kıyaslama yapılan koyunlarda 4 ml (2,420 ± 0,225) aşı uygulana grupta antikor düzeyi 1 ml (2,102 ± 0,240), ticari 2 ml (1,239 ± 0,099) ve Kontrol (0,940 ± 0,046) gruplarından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuş olup 1 ml aşı grubunun ise ticari aşı grubundan daha yüksek seviyede antikor oluşturduğu gözlendi. İnaktif aşılar için yapılan nötralizan antikor testi sonucunda göre farelerde en yüksek korumayı Montanide™ ISA 201 VG adjuvanı sağlarken, koyunlarda doz denemesinde 4 ml aşı grubunun sağladığı görülmüştür. Hücresel bağışıklık ölçümünde IFNG, IL-10, IL-17A, CD4, CD8,IL4, IL12B genleri üzerinden ölçüm yapılmış olup elde edilen veriler doğrultusunda Multi-Epitop aşının inaktif aşıya göre immun sistemi daha güçlü uyardığı, inaktif aşı içerisinde adjuvan seçiminin immun sistem üzerinde etkilerine ve monovalan bir aşı ile multivalan bir aşının immun sistemi uyarma gücünün farkları ortaya konuldu. Sonuç olarak zoonoz, küresel halk sağlığı problemi olan, önemli derecede kayıplara neden olan ve antibiyotik ile tedavi edilemeyen Chlamydiosis enfeksiyondan korunmada aşı büyük önem arz etmektedir. Yeni nesil ve güncel aşılar enfeksiyondan korunmada öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the development of different generations of candidate vaccines against Chlamydial infection caused by the zoonotic bacterium Chlamydia abortus in farm animals, their testing in laboratory and target animals, and the measurement of humoral and cellular immunity. The aim of the study is to highlight the importance of different vaccine groups in preventing Chlamydiosis, an incurable infection, and to develop vaccines that strongly stimulate both humoral and cellular immunity to provide protection against the infection. In the study, a total of 150 (n=150) samples from aborted animals and their internal organs, tissues, and fluids collected from farm animals at various stages of pregnancy and identified as positive via conventional PCR were isolated in cell culture. Following isolation, monovalent and multivalent vaccines were developed using three different adjuvans (Montanıde™ ISA 201 VG, Montanıde™ ISA 50 V2, Al(OH)3) + CPG) from the strains showing the best replication, along with a multi-epitope vaccine targeting the CPAF and MOMP virulence genes. A total of 10 different vaccines were tested: 7 different vaccines in mice and 3 different vaccines in sheep. An in-house indirect ELISA test using all cell- and Multi-epitope-coated antigens was performed to diagnose infection and determine antibody levels in the vaccine groups. Following the measurement of humoral immunity, a neutralizing antibody test was performed to assess the protective efficacy of the inactivated vaccines. Cellular immunity was measured using qRT-PCR. Based on the data obtained, it was concluded that in mice, antibody levels for the Multi-Epitope vaccine were higher than those in the other vaccine groups for both coating antigens; that there was no statistically significant difference in the inactivated vaccine tested in sheep across all microplates coated with cells; and that the highest value was obtained with a 4-ml vaccine dose in the coating with the Multi-Epitope protein. In sheep compared to the commercial vaccine, the antibody level in the group receiving 4 mL (2,420 ± 0.225) of vaccine was higher than that in the 1 mL (2.102 ± 0.240), which was significantly higher than those in the commercial 2 mL (1.239 ± 0.099) and control (0.940 ± 0.046) groups; it was also observed that the 1 mL vaccine group produced higher antibody levels than the commercial vaccine group. According to the results of the neutralizing antibody test conducted for inactivated vaccines, Montanide™ ISA 201 VG adjuvan provided the highest protection in mice, while in the dose trial in sheep, the 4 ml vaccine group was found to provide the highest protection. Based on the data obtained, the antibody levels of the Multi-Epitope vaccine were higher than those of the other vaccine groups for both coat antigens in mice and sheep. According to the results of the neutralizing antibody test conducted for inactivated vaccines, Montanide™ ISA 201 VG adjuvan provided the highest protection in mice, while in sheep, the 4 ml vaccine group was found to provide the highest protection in the dose trial. In the measurement of cellular immunity, measurements were taken via the IFNG, IL-10, IL-17A, CD4, CD8, IL-4, and IL-12B genes; the data revealed that the multi-epitope vaccine stimulates the immune system more strongly than the inactivated vaccine, highlighting the effects of adjuvan selection within the inactivated vaccine on the immune system and the differences in immune stimulation between a monovalent and a multivalent vaccine. In conclusion, vaccination plays a crucial role in preventing Chlamydiosis, a zoonotic disease that poses a global public health problem, causes significant losses, and cannot be treated with antibiotics. New-generation and up-to-date vaccines are emerging as the leading options for protection against the infection.