Akranlararası işlevsel ilişikler güçlendirme programının ön ergenlerin zorbalığa yönelik tutumları le akran ilişkiler, öz yeterlik düzeyler ve eleştirel düşünme beceriler üzerindeki etkisi
The effect of the functional peer relationships strengthening program on early adolescents' bullying attitudes, peer relationships, self efficacy, and critical thinking skills
- Tez No: 1011686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ön ergenlik dönemindeki ergenlere yönelik geliştirilen Akranlararası İşlevsel İlişkileri Güçlendirme Programı'nın zorbalığa yönelik tutumları, akran ilişkileri, öz yeterlik düzeyleri ve eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sakarya ili Sapanca ilçesindeki ortaokullardaki 6. sınıfa giden (11-12 yaş) 42 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Hazırlanan Akranlararası İşlevsel İlişkileri Güçlendirme Programı toplamda 21 çocuğa haftada bir kez olmak üzere dokuz hafta boyunca uygulanmıştır. Programın etkililiğini değerlendirmek amacıyla oluşturulan kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde Zorbalığa Yönelik Tutum Ölçeği, Çocuklar ve Ergenler İçin Akran İlişkileri Ölçeği, Saldırganlığa Yönelik Alternatif Davranışlar İçin Öz-Yeterlik Ölçeği, Ortaokul Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği ve demografik bilgileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Aile Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde; Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann-Whitney U Testi, bağımlı örneklemler t-testi, bağımsız örneklemler t-testi ve etki büyüklüğü analizleri kullanılmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak alınmıştır. Araştırmada etkinin var olup olmadığına ve bu etkinin kalıcılığına bakılmıştır. Araştırmanın sonucunda, uygulanan Akranlararası İşlevsel İlişkileri Güçlendirme Programı'nın ön ergenlerin akran ilişkileri, eleştirel düşünme ve öz-yeterlikleri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ve bu etkilerin kalıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the effects of the Functional Peer Relationship Strengthening Program, developed for early adolescents, on attitudes toward bullying, peer relationships, self-efficacy, and critical thinking skills. The sample consisted of 42 sixth-grade students (aged 11–12) attending middle schools in the Sapanca district of Sakarya Province. A quasi-experimental pretest–posttest control group design was employed. The program was delivered to 21 students once a week over a nine-week period, while no intervention was applied to the control group. Data were collected using the Attitudes Toward Bullying Scale, the Peer Relationships Scale for Children and Adolescents, the Self-Efficacy Scale for Alternative Behaviors to Aggression, the Critical Thinking Disposition Scale for Middle School Students, and a Family Information Form developed by the researcher. Data analyses included the Wilcoxon Signed-Rank Test, Mann–Whitney U Test, paired-samples t-test, independent-samples t-test, and effect size analyses. The significance level was set at p<0,05. The study examined both the presence and maintenance of the program's effects over time. The findings indicated that the program had positive and lasting effects on participants' peer relationships, critical thinking skills, and self-efficacy.