Büyük kentlerden Muğla'ya göç eden“tek yaşayan kadınların”yerleşim yeri tercihlerinde rol oynayan faktörler
Factors influencing the settlement preferences of“single women”migrating to Muğla from large cities
  1. Tez No: 1011740
  2. Yazar: SELİN EYİUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BIÇKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tek yaşayan kadınların İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerden Muğla'ya göç süreçleri ve bu süreçte yerleşim yeri tercihlerinde rol oynayan faktörler incelenmektedir. Toplumsal cinsiyet perspektifinin temel alındığı bu çalışmada, kadınların göç süreci ve mekanla kurdukları ilişki yalnızca güvenlik veya zorunluluk boyutları üzerinden değil; özgürleşme ve güçlenme deneyimleri üzerinden değerlendirilerek literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın örneklemi, Muğla'nın kıyı veya kıyıya yakın bölgelerine göç eden, tek yaşayan, farklı yaş ve gelir seviyesindeki 25 kadından oluşmaktadır. Nitel veri toplama yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılan bu çalışmada, katılımcılara kartopu ve zincirleme örneklem yöntemleriyle ulaşılmıştır. Hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme kılavuzu ile, Muğla'ya göç eden tek yaşayan kadın katılımcıların; sosyo-demografik özellikleri, göç motivasyonları, mekânsal karar verme süreçleri, ekonomik sürdürülebilirlikleri, mesleki dönüşümleri, yerleşim yeri kriterleri, güçlenme süreçleri, sosyal entegrasyon ve tek yaşam deneyimlerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler ise tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Gerçekleştirilen analiz sonucunda, katılımcıların büyük kentlerden ayrılma kararında; kaotik yapı, trafik, hava kirliliği ve kurumsal hayatın yarattığı tükenmişlik unsurlarının belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık Muğla'nın sunduğu doğal çevre, temiz hava, güvenli ve sakin yaşam olanaklarının ise katılımcıların göç kararını pekiştirdiği görülmektedir. Ayrıca katılımcıların, Muğla içerisindeki yerleşim yeri tercihlerinin ise; merkezilik, ulaşılabilirlik, erişilebilirlik, sosyal destek ağlarına yakınlık, sakinlik, yaz-kış yaşamın olduğu, bütçeye uygun ve bahçeli alan kriterleri üzerinden şekillendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the migration processes of single women from large cities such as Istanbul and Ankara to Muğla, and the factors influencing their settlement preferences during this process. Based on a gender perspective, this study aims to contribute to the literature by evaluating women's migration process and their relationship with space not only through the dimensions of security or necessity, but also through their experiences of liberation and empowerment. In this context, the sample of the study consists of 25 single women of different ages and income levels who migrated to coastal or near-coastal regions of Muğla. Using a semi-structured interview technique, a qualitative data collection method, participants were reached through snowball and chain sampling methods. The prepared semi-structured interview guide aimed to understand the socio-demographic characteristics, migration motivations, spatial decision-making processes, economic sustainability, occupational transformations, settlement criteria, empowerment processes, social integration, and single living experiences of the single women participants who migrated to Muğla. The data obtained from the interviews were analyzed using thematic analysis. As a result of the analysis, it was found that the factors influencing the participants' decision to leave large cities were: It was determined that chaotic structures, traffic, air pollution, and burnout caused by corporate life were determining factors. In contrast, the natural environment, clean air, and safe and peaceful living opportunities offered by Muğla reinforced the participants' decision to migrate. Furthermore, it was concluded that the participants' preferences for settlements within Muğla were shaped by the following criteria: centrality, accessibility, proximity to social support networks, tranquility, year-round living, affordability, and areas with gardens.