Kentsel yaşam kalitesinin belediyelerin konuta ilişkin politikaları üzerinden incelenmesi: Muğla Büyükşehir ve Menteşe Belediyesi örneği
An examination of urban quality of life through municipal housing policies: The case of Muğla Metropolitan and Menteşe Municipalities
- Tez No: 1011739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BIÇKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kentsel yaşam kalitesinin belediyelerin konuta ilişkin politikaları üzerinden incelenerek kavramın konut politikaları aracılığıyla nasıl inşa edildiğini, bu politikaların ardındaki tercihleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi örnekleri üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kentsel yaşam kalitesine bakış, konut politikalarının, insan hakları ve kentli hakları ekseninde insan odaklı, hak temelli bir vizyonla mı yoksa rekabetçilik ekseninde piyasa/rant odaklı bir vizyonla mı oluşturulduğunun açığa çıkarılması halinde kolayca görünür olmaktadır. Muğla genelinde barınmanın her geçen gün büyük bir probleme dönüştüğü görülmektedir. İl genelindeki sorunun Menteşe özelindeki analizi, kentsel yaşam kalitesinin herkes için bir kentli hakkı olmaktan çıkarılıp satın alınabilir bir lükse dönüştürüldüğünü ortaya koymuştur. Kentsel Sit Alanı'nda çöküntüleşme, Kötekli Mahallesi'nde barınma rantı, hizmet sunumunda Menteşe Evleri ile TOKİ konutları arasında gözlemlenen mekânsal eşitsizlikler, villa tipi yapılaşmanın teşvik edilmesi, MUKAŞ eliyle lüks konut üretilmesi bu durumun somut göstergeleridir. Bu anlamda“Dünya Kenti Muğla”söylemi ile sahadaki pratikler arasında ciddi çelişkiler olduğu saptanmıştır. Belediyenin konut politikalarının kentsel yaşam kalitesini rekabetçiliğe, salt yatırım çekmeye, kentin marka değerini artırmaya indirgediği; sürdürülebilirlik, yaşanabilirlik, insan hakları ve kentli hakları boyutlarını ise ihmal ettiği sonucuna varılmaktadır. Bu durumun kentte ayrışma, eşitsizlik ve adaletsizliği de her geçen gün arttırdığı gözlemlenmektedir. Çözüm olarak kiralık sosyal konut, yeni imar düzenlemeleri, kentsel adalet odaklı politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze how the concept of urban quality of life is constructed through the housing policies of municipalities and the underlying preferences behind these policies, focusing on the cases of Muğla Metropolitan Municipality and Menteşe Municipality. The perspective on urban quality of life becomes clearly visible when it is revealed whether housing policies are shaped by a human-oriented, rights-based vision within the framework of human and urban rights, or by a market/rent-oriented vision centered on competitiveness. It is observed that housing in Muğla is becoming a major problem day by day. The analysis of this regional issue specifically in Menteşe has revealed that urban quality of life has been transformed from an urban right for all into a purchasable luxury. Urban decay in the Urban Protected Area, housing rent in the Kötekli Neighborhood, spatial inequalities observed between Menteşe Houses and TOKİ housing in service provision, the promotion of villa-type housing, and the production of luxury housing through MUKAŞ are concrete indicators of this situation. In this sense, significant contradictions have been identified between the“World City Muğla”discourse and the practices on the ground. It is concluded that the municipality's housing policies reduce urban quality of life to competitiveness, merely attracting investment, and increasing the brand value of the city, while neglecting the dimensions of sustainability, livability, human rights, and urban rights. It is observed that this situation increases segregation, inequality, and injustice in the city every day. As a solution, rental social housing, new zoning regulations, and urban justice-oriented policy proposals are presented.