Vücut segment ataletlerinin ters dinamik yöntemiyle tespiti
Determination of body segment inertias by inverse dynamics method
  1. Tez No: 1011746
  2. Yazar: MUHAMMED ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜNDOĞDU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL USANMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, manuel yük kaldırma sırasında vücut segment ataletlerinin sabit kaldığına dair literatürdeki yaygın varsayımın aksine, ilgili parametrelerin hareket sırasındaki değişkenliğini değerlendirmek ve değişkenliğin biyomekanik moment hesaplamaları üzerindeki etkilerini analiz etmek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma 20 katılımcı (10 kadın, 10 erkek) ile üç farklı yük koşulu (2,5 kg, 5,0 kg ve 7,5 kg) altında, sagittal düzlemde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların eklem hareketleri video tabanlı poz tahmini (MediaPipe Holistic) ile kaydedilmiş ve elde edilen kinematik veriler Newton-Euler hareket denklemlerine entegre edilmiştir. Çözüm uzayındaki belirsizlikleri aşmak ve değişken atalet parametrelerini (kütle merkezi ve atalet momenti) belirlemek için Genetik Algoritmalar (GA) tabanlı bir ters dinamik yaklaşımı kullanılmıştır. Bulgular: Analizler sonucunda, değişken ataletlerden elde edilen moment değerlerinin, sabit kabulle yapılan geleneksel hesaplamalardan %18 ile %35 oranında saptığı ve net eklem momentlerinde %0 ile %19 arasında değişen farklılıklara yol açtığı belirlenmiştir. Kütle merkezindeki değişimler ise tüm segmetler bazında %4 ile %24 arasında gerçekleşmiştir. Ayrıca erkek katılımcıların daha büyük anatomik kas kütlesine sahip olması nedeniyle, özellikle artan dış yük koşullarında kadınlara oranla daha yüksek bir parametrik varyasyon sergiledikleri tespit edilmiştir. Sonuç: İnsan vücudunun yük kaldırma sırasında sadece kinematik bir adaptasyon göstermediği, kas kasılmaları nedeniyle fiziksel segment özelliklerinin de dinamik olarak değiştiği sonucuna varılmıştır. Biyomekanik hesaplamalarda atalet parametrelerinin değişken alınması modelin doğruluğunu önemli ölçüde artırmaktadır. Bu kişiye özgü yaklaşımın, iş sağlığı ve ergonomi alanında kritik bir öneme sahip olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Contrary to the common assumption that body segment inertias remain constant during manual lifting, this study aims to evaluate the dynamic variability of these parameters and analyze their effects on biomechanical joint moment calculations. Method: The study was conducted with 20 participants (10 females, 10 males) under three varying load conditions (2.5, 5.0, and 7.5 kg) in the sagittal plane. Joint movements were recorded using video-based pose estimation (MediaPipe Holistic), integrating the kinematic data into Newton-Euler equations of motion. A Genetic Algorithm (GA) based inverse dynamics approach was employed to overcome solution space uncertainties and determine variable inertia parameters (center of mass and moment of inertia). Findings: Moment values derived from variable inertias deviated by 18% to 35% from traditional constant assumptions, leading to differences of 0% to 19% in net joint moments. Changes in the center of mass ranged from 4% to 24% across all segments. Furthermore, due to their larger anatomical muscle mass, male participants exhibited higher parametric variation than females, especially under heavy load conditions. Results: Manual lifting involves both kinematic adaptation and dynamic segment property changes due to muscle activity. Replacing constant inertia with variable parameters significantly improves biomechanical model accuracy. This subject-specific approach offers critical benefits for advanced occupational health and ergonomic assessments.