Sürdürülebilir turizme geçiş için kültürel mirasın uyarlanabilir yeniden kullanımı: Tunus, Tataouine örneği
Adaptive reuse of cultural heritage for sustainable tourism transition: The case of Tataouine, Tunisia
- Tez No: 1011751
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ARMATLI KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Tunus'ta uzun süredir baskın olan kıyı odaklı kitle turizmi modelini ve bu modelin yol açtığı mekânsal yoğunlaşma ile bölgesel eşitsizlikleri ele almaktadır. Çalışma, iç ve güney bölgelerde yeterince kullanılmayan kültürel miras varlıklarının canlandırılmasında uyarlanabilir yeniden kullanım ve tematik rotaların alternatif birer planlama aracı olarak potansiyelini araştırmaktadır. Anketler, saha gözlemleri ve odak grup görüşmelerini içeren karma yöntem yaklaşımı, yerel koşullara, topluluk beklentilerine ve yeniden kullanım olanaklarına ilişkin ampirik bulgular sunmaktadır. Bu bulgulara dayanarak tez, yazar tarafından metaforik bir planlama modeli olarak kullanılan“Sürdürülebilir Kapsül Şehir”kavramını ortaya koymaktadır. Tataouine pilot alan olarak ele alınmakta; dağınık konumdaki kültürel miras varlıklarının, yedi tematik rota aracılığıyla işlevsel düğümler halinde birbirine bağlandığı bütünleşik bir mekânsal ağ olarak yeniden etkinleştirilebileceği gösterilmektedir. Bu yaklaşım, mekânsal sürekliliği güçlendirmeyi ve yerel odaklı gelişimi desteklemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, uyarlanabilir yeniden kullanım, sürdürülebilir turizm ve bölgesel planlama alanları arasındaki disiplinlerarası tartışmalara, bağlama duyarlı ve aktarılabilir bir çerçeve sunarak katkı sağlamaktadır. Önerilen model, Tunus'un güney ve iç kesimlerindeki marjinalleşmiş bölgelerin yanı sıra benzer Akdeniz bağlamlarında da uygulanabilir niteliktedir. Kültürel mirası aktif bir mekânsal kaynak, turizmi ise yere özgü ve dönüştürücü bir süreç olarak yeniden ele alan bu tez, daha dengeli ve yer temelli bir turizm yaklaşımına yönelik planlama perspektifi geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Tunisia's tourism model, which has long been dominated by coastal mass tourism and the spatial concentration and regional inequalities associated with it. It investigates the potential of adaptive reuse and thematic routes as alternative planning tools for activating underutilized cultural heritage in inland and southern regions. A mixed-methods approach, combining surveys, field observations, and focus group discussions, provides empirical insight into local conditions, community expectations, and reuse opportunities. Based on these findings, the research introduces the Sustainable Capsule City, a planning concept metaphorically employed by the author to articulate the strategic integration of adaptive reuse sites through thematic connectivity. Using Tataouine as a pilot case, the model demonstrates how dispersed heritage assets can be reorganized into an interconnected network of functional nodes structured along seven thematic routes, reinforcing spatial coherence and community-oriented development. The study contributes to interdisciplinary debates on adaptive reuse, sustainable tourism, and regional planning by proposing a context-sensitive and transferable framework applicable to marginalized inland and southern regions of Tunisia as well as comparable Mediterranean contexts. By reframing cultural heritage as an active spatial resource and tourism as a territorially embedded process, the thesis advances a more balanced and place-responsive tourism paradigm.