Türkiye'den bazı clytra erkek ve dişi türlerinin morfolojileri ve genital yapılarının scanning elektron mikroskop (SEM) görüntüleri ile moleküler analizleri (Coleoptera: Chrysomelidae: clytrinae)
Morphological and genital structures of male and female specimens of some clytra species from Turkiye: Scanning electron microscope (SEM) images and molecular analyses (Coleoptera: chrysomeli̇dae: clytri̇nae)
- Tez No: 1011754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Morfoloji, Genetik, Zoology, Morphology, Genetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yayılış gösteren altı Clytra türünün (C. novempunctata, C. quadripunctata, C. laeviuscula, C. valeriana, C. atraphaxidis, C. bodemeyeri) erkek ve dişi genital yapılarını ilk kez SEM düzeyinde ayrıntılı olarak incelemiş; bu morfolojik bulgular COI temelli filogenetik analizler ve tam mitokondriyal genom karşılaştırmalarıyla bütünleştirilmiştir. Örnekler 2013–2023 yılları arasında Ankara, Çankırı, Kayseri, Hatay, Osmaniye, Gaziantep ve Niğde'den toplanmıştır. Mitogenom uzunlukları (16.038–16.136 bp) genel olarak konservatif olmakla birlikte, özellikle belirli PCG bölgelerindeki (cox1, nad2, nad4, cob) yüksek varyasyon ve tRNA dizilimlerindeki farklılaşmalar türler arası evrimsel ayrışmayı desteklemiştir. Morfolojik incelemelerde C. novempunctata, spermatekasının belirgin“?”formu ve özgün aedeagus apeksi ile diğer tüm türlerden keskin biçimde ayrılmış; kompakt mitogenom yapısı ve yüksek genetik farklılaşması da bu izolasyonu doğrulamıştır. Filogenetik analizler Clytra'nın monofiletik yapısını doğrulamakla birlikte türlerin iki ana soy hattı oluşturduğunu göstermiştir. Bu yapı içinde C. novempunctata en erken ayrılan ve en izole türdür. Tüm morfolojik, moleküler ve genomik verilerin tutarlı şekilde aynı sonucu göstermesi, türün yeni bir altcins olarak tanımlanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışma kapsamında altcins tanımı yapılmış ve tür Novemclytra subgen. nov. adıyla önerilmiştir. Sonuç olarak, çalışma Türkiye Clytra faunasının taksonomisine önemli bir katkı sunmakta; hem SEM destekli genital morfoloji hem de mitogenomik verilerin entegrasyonu ile cins içinde altcins düzeyinde yeniden düzenleme gerekliliğini bilimsel temelde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents the first detailed SEM-based examination of the male and female genital structures of six Clytra species distributed in Türkiye (C. novempunctata, C. quadripunctata, C. laeviuscula, C. valeriana, C. atraphaxidis, C. bodemeyeri), integrating these morphological findings with COI-based phylogenetic analyses and complete mitochondrial genome comparisons. Specimens were collected between 2013 and 2023 from Ankara, Çankırı, Kayseri, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, and Niğde. Although mitogenome lengths (16,038–16,136 bp) are generally conservative, notable variation in specific PCGs (cox1, nad2, nad4, cob) and differences in tRNA arrangements strongly support evolutionary divergence among the species. Morphologically, C. novempunctata is clearly distinguished from all others by its characteristic“?”-shaped spermatheca and unique aedeagus apex; this distinctiveness is further supported by its compact mitogenome architecture and high genetic differentiation. Phylogenetic analyses confirm the monophyly of Clytra but reveal the presence of two major evolutionary lineages, with C. novempunctata forming the earliest-branching and most isolated lineage. The consistent support from morphological, molecular, and genomic datasets makes the recognition of a new subgenus necessary. Accordingly, the species is proposed as the type of Novemclytra subgen. nov. In conclusion, this study provides a significant contribution to the taxonomy of the Turkish Clytra fauna, demonstrating through an integrated approach combining SEM-based genital morphology and mitogenomic evidence that a subgeneric-level revision within the genus is scientifically justified.