Derin marjin elevasyonu uygulanan dişlerde marjinal uyum ve iç uyumun in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of marginal fit and internal adaptation in teeth with deep margin elevation
- Tez No: 1011758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA ŞANIVAR ABBASGHOLIZADEH
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; farklı kompozit materyalleri kullanılarak yapılan derin marjin elavasyonu sonrasında uygulanan inley restorasyonlarının iç uyumlarının ve termomekanik yaşlandırma öncesi ve sonrası marjinal uyumlarının in vitro olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Periodontal sebeplerle çekilmiş 30 adet molar diş mine sement sınırlarının 3 mm altından olacak şekilde akrilik bloklara gömüldü. Bitim sınırı; distal marjinal yüzeyde mine sement sınırının 2 mm altında, mezial marjinal yüzeyde ise mine sement sınırında olacak şekilde MOD inley preparasyonları yapıldı. Örnekler distal basamakta kullanılan elevasyon materyaline göre her grupta 10 diş olacak şekilde 3 farklı gruba (Grup 1; Bulkfill kompozit, Grup 2; Kondanse edilebilir kompozit, Grup 3; Akışkan kompozit.) ayrıldı. Inley restorasyonlar GC CERASMART® 270 Block materyali ile üretildi. Simantasyon öncesi, siman aralığı-silikon replika tekniği ile her bir örnekten toplamda 24 farklı noktadan ölçüm yapılarak iç uyum değerleri hesaplandı. Restorasyonlar dual-cure adeziv rezin siman (G-CEM LinkForce, Tokyo, Japonya) ile simante edildi. Simantasyon sonrası 24 saat distile suda bekletilen örneklerin rezin replika yöntemi ile marjinal sınırları duplike edildi. Tüm restorasyonlar, dual akslı çiğneme simülatöründe 50 N kuvvet altında, 240.000 döngüde termomekanik olarak yaşlandırıldı. Yaşlandırma işleminden sonra numunelerden tekrar epoksi rezin replikalar elde edilerek toplam 60 numunenin maksimum marjinal aralık değerleri mikrometre cinsinden SEM ile hesaplandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS istatistik programı ile yapıldı. Bulgular: Gruplar arası internal aralık değerleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Grupların kendi içindeki karşılaştırmalarında marjinal aralık değerleri termomekanik yaşlandırma işlemi sonrası anlamlı olarak artmıştır(p<0.05). Çalışma grupları arasında yaşlandırma öncesi ve sonrası marjinal aralık değerleri arasında açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Sonuç: Üç farklı kompozit materyali ile yapılan derin marjin elevasyonu sonrası uygulanan inleylerin iç uyum ve yaşlandırma öncesi ve sonrasındaki marjinal uyum değerleri klinik olarak kabul edilen değer aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: Thirty molar teeth, extracted for periodontal reasons, were fixed with acrylic blocks 3 mm below the cemento-enamel junction. MOD inlay preparations were performed, with the finishing line located 2 mm below the CEJ on the distal marginal surface and at the CEJ on the mesial marginal surface. The samples were divided into three groups (n=10) based on the elevation material used on the distal step: Group 1: bulk-fill composite, Group 2: condensable composite, Group 3: flowable composite. The inlay restorations were fabricated using GC CERASMART® 270 Block material. Before cementation, the internal adaptation values were calculated by measuring 24 different points on each sample using the silicone replica technique. The restorations were cemented with a dual-cure adhesive resin cement (G-CEM LinkForce, Tokyo, Japan). After cementation, the samples were stored in distilled water for 24 hours, and the marginal borders were duplicated using the resin replica technique. All restorations underwent thermomechanical aging in a chewing simulator under 50 N of force for 240,000 cycles. Following aging, epoxy resin replicas were created again from the samples, and the maximum marginal gap values for a total of 60 samples were measured in micrometers using SEM. Statistical analysis of the data was performed using SPSS software. Results: No significant differences were found in the internal gap values between the groups (p>0.05). However, within-group comparisons revealed that marginal gap values increased significantly after thermomechanical aging (p<0.05). Additionally, there were no significant differences in the marginal gap values between the groups before and after aging (p>0.05 Conclusion: The internal adaptation and marginal fit values, both before and after aging, of the inlays placed following deep margin elevation using three different composite materials were found to be within clinically acceptable ranges.