Postmodernizm, parçalanmış özne ve tiyatro
Postmodernism, the fragmented subject, and theatre
  1. Tez No: 1011879
  2. Yazar: MUHAMMED EBUZER ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, postmodern düşüncenin temel taşlarından biri olan“Parçalanmış Özne”kavramının felsefi kökenlerini analiz etmeyi ve bu ontolojik dönüşümün tiyatro sanatı, sahneleme pratikleri ve dramatik yazım üzerindeki etkilerini akademik bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır. Modernitenin kurguladığı“bütünlüklü ve irade sahibi özne”modelinden, postmodernizmin“istikrarsız ve çok sesli özne”modeline geçişin tiyatrodaki karşılığı çalışmanın temel odak noktasını oluşturur. Yöntem: Çalışmada öncelikle postmodernizm, özne ve parçalanmış özne kavramları, felsefi kaynaklar ışığında teorik bir çerçeveye oturtulmuştur. Bu çerçeve, postmodern estetik bağlamında genişletilmiştir ve parçalanmış özne kavramının tiyatro eserlerindeki yansımalarını anlamaya yönelik nitel bir analiz yöntemiyle ele alınmıştır. Analiz sürecinde çağdaş sanat ve tiyatro pratiklerine değinilmiştir. Kuramsal çerçeve ışığında, parçalanmış özne kavramı dönemsel olarak tiyatro düşüncesinde incelenmiş ve iki model oyun (Godot'yu Beklerken, Hamlet Makinesi) üzerinden bir sonuca ulaşılmıştır. Bulgular: 20. yüzyılla birlikte modernizmin kurguladığı bütünlüklü özne fikrinin yerini parçalanmış özneye bıraktığı tespit edilmiştir. Postmodern tiyatronun; geleneksel dramatik yapıyı, nedensellik ilkesini ve psikolojik derinliği reddettiği görülmüştür. Bu bağlamda tiyatronun, parçalanmış özne deneyimini sahne üzerinde somutlaştırarak dilsel ve toplumsal söylemlerce inşa edilen dağınık kimlik yapılarını görünür kılan dinamik bir temsil alanı olduğu saptanmıştır. Sonuç: Parçalanmış öznenin tiyatro aracılığıyla temsil edilmesi, yalnızca sanatsal bir tercih değil, aynı zamanda günümüz kültür ve toplum eleştirisine sunulan güçlü bir katkıdır. Bu çalışma, postmodern özne kurgusunun sahne sanatlarındaki yansımalarını bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirerek, alan yazına bu felsefi ve estetik dönüşümün kavranması noktasında özgün bir perspektif sunmayı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to analyze the philosophical origins of the concept of the“Fragmented Subject,”one of the cornerstones of postmodern thought, and to examine its effects on theatrical art, staging practices, and dramatic writing from an academic perspective. The study focuses primarily on the reflection in theatre of the transition from the“holistic and volitional subject”model constructed by modernity to the“unstable and polyphonic subject”model of postmodernism. Method: First, the concepts of postmodernism, the subject, and the fragmented subject were theoretically framed in light of philosophical sources. This framework was expanded within the context of postmodern aesthetics, and the manifestations of the fragmented subject in theatrical works were explored using a qualitative analysis method. The analysis also engaged with contemporary art and theatre practices. Within the theoretical framework, the fragmented subject was examined chronologically in the history of theatrical thought, and conclusions were drawn through the study of two model plays (Waiting for Godot, Hamletmachine). Findings: With the onset of the 20th century, it has been observed that the idea of the integrated subject constructed by modernism has been replaced by the fragmented subject. It is evident that postmodern theatre rejects the traditional dramatic structure, the principle of causality, and psychological depth. In this context, theatre has been described as a dynamic space of representation that renders the experience of the fragmented subject visible on stage, revealing the dispersed identity structures shaped by linguistic and social discourses. Conclusion: Representing the fragmented subject through theatre is not only an artistic choice but also a significant contribution to contemporary cultural and social critique. By evaluating the reflections of the postmodern subject in the performing arts from a holistic perspective, this study aims to offer a unique viewpoint to the literature on understanding this philosophical and aesthetic transformation.