Aort diseksiyon, bentall veya anevrizma vakalarında kros klemp süresinin 120 dakika altı ve üstü grupların nörolojik ve renal fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of neurological and renal functions between groups with a cross- clamp ti̇me below and above 120 minutes in aortic dissection, bentall, or aneurysm cases
- Tez No: 1011893
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, aort diseksiyonu, Bentall operasyonu ve aort anevrizması nedeniyle cerrahi uygulanan hastalarda kros klemp süresinin renal ve nörolojik fonksiyonlar üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında hastalar kros klemp süresine göre 120 dakika altı ve 120 dakika üstü olmak üzere iki gruba ayrılmış ve gruplar arasında biyokimyasal ve klinik parametreler karşılaştırılmıştır. Çalışmada toplam 86 hasta değerlendirilmiş olup hastaların %53.5'inin kros klemp süresi 120 dakika altında, %46.5'inin ise 120 dakika üzerinde olduğu belirlenmiştir. Kros klemp süresinin ortalaması 113.85±41.05 dakika olarak saptanmış ve sürelerin 45 ile 232 dakika arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of aortic cross-clamp time on renal and neurological functions in patients undergoing surgery for aortic dissection, Bentall procedure, and aortic aneurysm. Within the scope of the research, patients were divided into two groups according to cross-clamp time as less than 120 minutes and greater than 120 minutes, and biochemical and clinical parameters were compared between the groups. A total of 86 patients were included in the study. It was determined that 53.5% of the patients had a cross-clamp time below 120 minutes, while 46.5% had a cross clamp time above 120 minutes. The mean cross-clamp time was found to be 113.85±41.05 minutes, ranging between 45 and 232 minutes.