İnsan kaynakları uygulamalarının inovatif işyeri davranışları ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgütsel destek algısının moderatör etkisi
Moderator effect of organizational support perception on the effect of human resources practices on innovative workplace behaviors and intention to leave
  1. Tez No: 643444
  2. Yazar: RUMEYSA ARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, insan kaynakları uygulamalarının inovatif işyeri davranışları ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkileri ve örgütsel destek algısının bu ilişki üzerindeki moderatör etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın modeli ve hipotezleri; örgütsel destek, sosyal mübadele, çift faktör ve eşitlik kuramlarından yararlanılarak geliştirilmiştir. Çalışmanın bağımlı değişkenleri; işten ayrılma niyeti ve inovatif işyeri davranışlarıdır. Bağımsız değişken ise; ödül/performans yönetimi, iletişim yönetimi, ücret yönetimi ve kariyer yönetimi boyutlarını içeren insan kaynakları uygulamalarıdır. Çalışmanın modeli tüm değişkenlerin bir arada kullanılması noktasında özgündür. Araştırmanın örneklemini kamu ve özel sektördeki firmalarda çalışan beyaz yakalı 443 kişi oluşturmaktadır. Veri toplamak için kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. İnsan kaynakları uygulamaların alt boyutlarının incelendiğinde, ödül/performans yönetimi ve iletişim yönetimi boyutlarının inovatif işyeri davranışları üzerindeki etkisini istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif olduğu saptanmıştır. Ödül/performans yönetimi, iletişim yönetimi ve kariyer yönetimi boyutlarının inovatif işyeri davranışları üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin moderatör etkisi incelendiğinde iletişim yönetimi boyutunun inovatif işyeri davranışları üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin moderatör etkisi istatistiki açıdan anlamlı ve pozitiftir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of human resources practices on innovative workplace behavior and intention to quit and the moderator effect of organizational support perception on this relationship were investigated. Model and hypotheses of the study; organizational support has been developed using social exchange, double factor, and equality theories. Dependent variables of the study; intention to leave and innovative workplace behavior. The independent variable is; these are human resources applications including reward/performance management, communication management, wage management, and career management. The model of the study is unique in terms of using all variables together. The sample of the research consists of 443 white-collar workers working in public and private companies. An easy sampling method was used to collect data and the survey technique was used as a data collection tool. When the sub-dimensions of human resources practices are analyzed, the effect of reward/performance management and communication management dimensions on innovative workplace behaviors was found to be statistically significant and positive. When the moderator effect of organizational support on the impact of award/ performance management, communication management, and career management dimensions on innovative workplace behaviors, the moderator effect of organizational support on the effect of communication management dimension on innovative workplace behaviors is statistically significant and positive. The moderator effect of organizational support is significant in the effect of reward/performance management and career management dimensions on the intention to quit.