Türk Ceza Kanununda insan ticareti suçu
Human trade crime in Turkish Criminal Law
- Tez No: 1011943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN ÖZOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
İnsan ticareti, eski çağlardan günümüze insanlık tarihinin en kapsamlı meselelerinden biri olarak süregelmiştir. Özellikle 1990'lı yılların başında küreselleşme ile birlikte, gelişmiş ülkelerdeki iş imkânlarının cazipliği, insanların sınırları aşarak başka yaşam şartları aramasına sebebiyet vermiş ve bu şekilde de insan ticaretinin yaygınlaşmasında çok büyük faktör olmuştur. İnsan ticareti, kişinin bir meta olarak ele alınıp sömürülmesidir. Bu nedenle, insan ticareti, bireyin onurunu ve haysiyetini yok sayan bir uygulamadır. Kişinin yalnızca insan olmasından kaynaklanan ve doğuştan kazandığı en temel haklarını dahi kullanamadığı bir eylem olarak insan ticareti modern anlamda kölelik olup hiçbir medeni toplumda kabul görmeyen bir kurumdur. Tarihsel süreç içerisinde doğal haklardan bahseden Antik Çağ filozofları, Stoacılar hatta Aristo ve Platon dahi kölelik kurumunu eleştiren görüşler öne sürmemiştir. Kölelik kurumu, Aydınlanma döneminde insan hakları öğretisinin gelişmesi ile tartışılmaya başlanmıştır. Çok uzun yıllar süren mücadeleler sonucunda köle ticaretinin engellenmeye çalışıldığı, ancak kölelik kurumumun varlığının sürdüğü görülmüştür. Günümüzde ise farklı sömürü şekilleri ile kölelik esasında devam etmektedir. Dünyada organize suçlar arasında, uyuşturucu ticareti ve silah kaçakçılığından sonra en fazla maddi kazanç sağlayan suçlardan biri insan ticaretidir. Bu nedenle, insan ticareti konusunda ulusal ve uluslararası alanda birçok çalışma yapılarak suç ile mücadele edilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, insan ticareti suçunun kavramsal olarak tanımlanması akabinde, tarihsel süreçte insan ticaretinin boyutları ele alınmıştır. Geçmiş dönemlerde yer alan kölelik kurumunun kaldırılmasına ilişkin uluslararası düzenlemeler kronolojik olarak ele alınmış ve“Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'ne Ek Özellikle Kadın ve Çocuk Ticaretinin Önlenmesine, Durdurulmasına ve Cezalandırılmasına İlişkin Protokol”hükümleri gereğince Türk Ceza Kanununda da bir suç tipi olarak düzenlenen insan ticareti suçunun Türk hukukunda yeri, uygulama şartları, unsurları ile benzer suç tipleri ile ilişkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human trafficking has continued to exist as one of the biggest issues in human history since ancient times. Especially in the early 1990s, with globalization, the attractiveness of job opportunities in developed countries caused people to cross borders to seek other living conditions, and thus became a major factor in the spread of human trafficking. Human trafficking is the exploitation of a person as a commodity. Therefore, human trafficking is a practice that denies the honor and dignity of the individual. Human trafficking, which is an act that arises only from being a human and cannot use even the most basic rights gained from birth, is slavery in the modern sense and is an institution that is not accepted in any civilized society. Ancient philosophers, Stoics, even Aristotle and Plato, who talked about natural rights in the historical process, did not put forward views criticizing the institution of slavery. The institution of slavery began to be discussed with the development of the doctrine of human rights in the Enlightenment period. As a result of many years of struggle, it was seen that the slave trade was tried to be prevented, but the existence of the slavery institution continued. Today, it continues on the basis of slavery with different forms of exploitation. Human trafficking is considered as one of the most profitable organized crimes in the world after drug trade and arms smuggling. For this reason, many studies on human trafficking are carried out in the national and international arena and it is tried to fight crime. In this study, after the conceptual definition of human trafficking crime, the dimensions of human trafficking in the historical process are discussed. The international regulations regarding the abolition of the institution of slavery in the past were handled chronologically and in accordance with the provisions of the Protocol on the Prevention, Suppression and Punishment of Trafficking in Women and Children, Supplementary to the United Nations Convention Against Transnational Organized Crime, which is regulated as a type of crime in the Turkish Penal Code. The place of human trafficking crime in Turkish law, its application conditions, its elements and its relation with similar crime types have been examined.