Türkiye'de leed sertifikası alan sağlık yapılarının well sertifika sistemine göre değerlendirilmesi
Evaluation of healthcare buildings in türkiye with leed certification according to the well certification system
  1. Tez No: 1012051
  2. Yazar: BEJNA TACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Mühendislik Bilim Dalı
Özet
Sağlık yapılarında sürdürülebilirlik ve kullanıcı sağlığı odaklı tasarım yaklaşımlarının birlikte değerlendirilmesi giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışma, LEED ve WELL sertifikasyon sistemlerini sağlık yapıları özelinde karşılaştırarak sürdürülebilirlik, kullanıcı sağlığı ve mekânsal konfor açısından farklılıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın kapsamını Türkiye'deki LEED sertifikası alan sağlık yapıları oluşturmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemi kapsamında doküman analizi ve karşılaştırmalı değerlendirme yaklaşımına dayanmaktadır. Bu kapsamda sürdürülebilirlik, sağlıklı yapı kavramı ve COVID-19 sürecinin sağlık yapıları üzerindeki etkileri incelenmiş; ardından LEED ve WELL sistemlerinin değerlendirme kriterleri analiz edilmiştir. LEED ve WELL sertifikasyon sistemleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve iki sistem arasında örtüşen kriterler belirlenmiştir. Bu doğrultuda ortak kriterler temel alınarak bir değerlendirme yaklaşımı ve puanlama yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem aracılığıyla, Türkiye'de LEED sertifikasına sahip sağlık yapılarının kullanıcı sağlığı odaklı kriterler açısından yeterlilik düzeyi incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, LEED sisteminin çevresel sürdürülebilirlik ve yapı performansına; WELL sisteminin ise kullanıcı sağlığı, iç mekân kalitesi ve kullanıcı konforuna daha fazla odaklandığı görülmüştür. Araştırmanın uygulama aşamasında, örneklem olan Acıbadem Altunizade Hastanesi WELL kriterleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, incelenen yapının teknik ve çevresel performans gerekliliklerini büyük ölçüde karşıladığını; ancak kullanıcı deneyimi, bireysel kontrol olanakları ve kullanıcı odaklı mekânsal düzenlemeler açısından sınırlı kaldığını göstermektedir. Sonuç olarak, LEED sertifikalı sağlık yapılarının kullanıcı sağlığını merkeze alan WELL kriterleri açısından kısmen yetersiz olduğu ve bu doğrultuda geliştirilmesi gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The integration of sustainability and user health-oriented design approaches in healthcare buildings has increasingly gained importance. This study aims to compare the LEED and WELL certification systems in the context of healthcare buildings and to reveal their differences in terms of sustainability, user health, and spatial comfort. The scope of the study consists of LEED-certified healthcare buildings in Türkiye. The research is based on a qualitative research method employing document analysis and comparative evaluation. Within this framework, the concepts of sustainability, healthy buildings, and the impacts of the COVID-19 pandemic on healthcare structures were examined, followed by an analysis of the evaluation criteria of the LEED and WELL certification systems.The LEED and WELL certification systems were comparatively evaluated, and overlapping criteria between the two systems were identified. Based on these common criteria, an evaluation framework and scoring methodology were developed. Through this method, the adequacy level of LEED-certified healthcare buildings in Türkiye was assessed in terms of user health-oriented criteria. The findings revealed that the LEED system primarily focuses on environmental sustainability and building performance, whereas the WELL system places greater emphasis on user health, indoor environmental quality, and occupant comfort.In the application phase of the study, Acıbadem Altunizade Hospital was evaluated according to WELL criteria. The findings demonstrated that the examined building substantially meets technical and environmental performance requirements; however, it remains limited in terms of user experience, individual control opportunities, and user-oriented spatial arrangements. Consequently, it was concluded that LEED certified healthcare buildings are partially insufficient in meeting WELL criteria that prioritize user health and therefore require further improvement in this regard.