ERBİLDEKİ TURİZM İŞLETMELERİNDE İÇ KONTROL SİSTEMLERİNİN MEVCUT DURUMU, KARŞILAŞILAN ENGELLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
CURRENT STATUS OF INTERNAL CONTROL SYSTEMS IN TOURISM BUSINESSES IN ERBIL, OBSTACLES ENCOUNTERED, AND PROPOSED SOLUTIONS.
- Tez No: 1012057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma turizm işletmelerinde iç kontrol sistemi başlığını taşımaktadır. Çalışmanın amacı iç kontrol sisteminin tüm işletme faaliyetlerini ilgilendirdiğidir. Bu sistem üst yönetimin hedeflere ulaşmaya çalışan birimidir. Yönetim birimi, iç kontrol sisteminin kusursuz bir şekilde çalışabilmesi için gerekli ortamın yaratılmasından sorumludur. İç kontrol sistemi tüm ticari faaliyetlerle ilgilidir. Bu sistem, üst yönetimin altındaki hedeflere ulaşmaya çalışan birimdir. Yönetim birimi, iç kontrol sisteminin çalışmalarını tam anlamıyla yerine getirebilmesi için gerekli ortamı oluşturmaktan sorumludur. Kontrol sistemi yönetimin sorumluluğundadır ancak iç kontrol sisteminin diğer çalışanları bağlamadığı sonucuna varılmamalıdır. Çünkü işletme personeli de organizasyonun bir parçasıdır ve kontrol sistemine uygun hareket etmekle yükümlüdürler. İç kontrolün bir işletme için ne yaptığı dikkate alındığında bu sistemin bir idari ve muhasebe kontrol sistemi sağladığı görülecektir. Araştırmamızın amacı turizm işletmelerinin kuruluş, yapı ve özellikleri bazında iç kontrol sistemini uygulayıp rolünü ve önemini belirlemektir. Örneğin tahmini bütçeleri karşılaştırarak, aylık harcamaları ve faydaları bütçeleyerek sürekli yönlendirilmiş iç kontrolün ardından, tüm faaliyetler düzeyinde belirli bir sapmayı tahmin etme veya tahmin etme yönteminin kullanılması gerekir. Turizm kurumlarının iç ve dış çevresini inceleyerek durumlarının teşhis edilmesine, kurumun faaliyetlerinde oluşan dengesizlikler düzeyinde düzeltici önlemler alan sürekli iyileştirme ve performans iyileştirme modellerine göre stratejiler geliştirilmesine katkı sağlar. Yerleşik kılavuzlar ve prosedürler aracılığıyla sürekli olarak neyin düzeltilmesi gerektiğine odaklanan radikal iyileştirmeler faydalıdır.
Özet (Çeviri)
This study is titled internal control system in tourism enterprises. The purpose of the study is that the internal control system concerns all business activities. This system is the unit of the top management that tries to achieve the goals. The management unit is responsible for creating the necessary environment for the internal control system to function flawlessly. The internal control system is relevant to all business activities. This system is the unit under the top management that tries to achieve the goals. The management unit is responsible for creating the necessary environment for the internal control system to fully perform its work. The control system is the responsibility of management, but it should not be concluded that the internal control system does not bind other employees. Because business personnel are also a part of the organization and are obliged to act in accordance with the control system. Considering what internal control does for a business, it will be seen that this system provides an administrative and accounting control system. The aim of our research is to apply the internal control system on the basis of the establishment, structure and characteristics of tourism enterprises and to determine its role and importance. Following continuous directed internal control by budgeting monthly expenses and benefits, for example by comparing estimated budgets, a method of estimating or estimating a specific variance at the level of all activities needs to be used. It contributes to the diagnosis of the situation of tourism institutions by examining their internal and external environments and to the development of strategies according to continuous improvement and performance improvement models that take corrective measures at the level of imbalances in the activities of the institution. Radical improvements that continually focus on what needs to be fixed through established guidelines and procedures are helpful.