PGPR bakteri izolatlarının su kısıtı altındaki bezelye bitkileri üzerine etkisi
Effect of PGPR bacterial isolates on pea plants under water limitation
- Tez No: 1012103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN DADAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Tane Baklagiller Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı bezelyede kısıntılı sulama seviyeleri uygulaması üzerine biyogübre uygulamalarının incelenen parametreler üzerine nasıl etki edeceği sorusuna cevap verebilmektir. Ve bu kısıntı aralıklarından hangisinde bitki gelişiminde bir azalma olmuyorsa verilen su miktarının bu seviyeye kadar azaltılabileceği belirlenecektir. Çalışmada önemli bir baklagil bitkisi olan bezelye bitkisi ele alınacaktır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara bağlı olarak bitkinin tükettiği su miktarı belirlenerek, suyun gereksiz tüketimine karşı önlem alınmış olacak ve biyogübre uygulamasının etkisi de ortaya çıkarılmış olacaktır. Bu durum da iklim değişikliğinin sonucu olarak yakın gelecekte, ortaya çıkması muhtemel kuraklık sorunu ile mücadele edebilmek için geliştirilen çözüm yollarından birisi olacaktır. Kuraklık stresinin bitki gelişimi ve verimi üzerindeki etkisi; stresin meydana geldiği gelişme dönemi ile stresin şiddeti ve süresine bağlı olarak değişmektedir (Aykanat ve ark., 2010). Bu nedenle yapılacak olan bu çalışmada su kısıtı stresine maruz bırakılan bezelyede biyogübre uygulamalarının ilk büyüme dönemindeki bazı morfolojik ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkisi araştırılacaktır. Günümüze kadar yapılan stres çalışmalarında kuraklık stresine karşı farklı uygulamalar yapılmıştır. Ancak bitkilerde kuraklık stresine karşı biyogübre ile ilgili yapılan çalışmaların sayısı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle planlanan bu çalışma bezelye bitkisinde biyogübre kullanımının farklı su seviyelerinde su kısıtına karşı etkisini ortaya çıkarmak amacıyla yapılacak önemli çalışmalardan biri olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to answer the question of how biofertilizer applications will affect the parameters examined on the application of limited irrigation levels in pea. And it will be determined in which of these restriction intervals there is no decrease in plant development and the amount of water given can be reduced to this level. The pea plant, an important legume plant, will be considered in the study. Depending on the results obtained from the research, the amount of water consumed by the plant will be determined, precautions will be taken against unnecessary consumption of water and the effect of biofertilizer application will also be revealed. This situation will be one of the solutions developed to combat the drought problem that is likely to occur in the near future as a result of climate change. The effect of drought stress on plant development and yield varies depending on the development period in which the stress occurs and the severity and duration of the stress (Aykanat et al., 2010). Therefore, in this study, the effects of biofertilizer applications on some morphological and physiological parameters in the first growth period of pea exposed to water deficit stress will be investigated. In the stress studies conducted to date, different applications have been made against drought stress. However, the number of studies conducted on biofertilizer against drought stress in plants is almost non-existent. Therefore, this planned study will be one of the important studies to be conducted in order to reveal the effect of biofertilizer use on pea plants against water deficit at different water levels.