Kant ve Hegel'in politika felsefesinde savaş ve barış
War and peace in Kant and Hegel's political philosophy
  1. Tez No: 1012120
  2. Yazar: HÜLYA DEDEBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇÖREKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada savaş ve barış kavramları Immanuel Kant ve G.W. F. Hegel'in politika felsefeleri çerçevesinde incelenmektedir. Bu çalışmanın amacı, her iki filozofun perspektifinden hareketle bir devletin iç politikasının, dış politikasını ve dolayısıyla savaş ve barışa dair tutumunu nasıl belirlediğinin gösterilmesidir. Kant ve Hegel'in politika felsefeleri, onların tarih felsefelerinden ayrı düşünülemez; zira her iki filozof da tarihte özgürleşmeye doğru bir ilerleme olduğu fikrinden hareket ederler. Öte yandan Kant ve Hegel, bu hedefin gerçekleştirilmesi doğrultusunda politika felsefelerini farklı biçimlerde kurgularlar ve bu farklılık en belirgin biçimde onların dış politikalarının konusu olan savaş ve barışa dair düşüncelerinde açıkça görülür. Kant, insan türünün tarihte özgürleşme hedefine ulaşmasının ancak tüm dünyada barışçıl bir düzen sağlanması ile mümkün olabileceğini ileri sürer. O, ünlü eseri Ebedi Barış metninde dünyada kalıcı bir barışın sağlanabileceği fikrini, ahlaki ve hukuki temeller üzerine inşa eder; böylece o, ebedi barış fikrini bir ideal olmanın ötesine taşıyarak somut olarak gerçekleştirilmesinin imkanlarını ortaya serer. Bu nedenle, bu çalışmada Kant'ın politika felsefesinin bileşenleri olarak onun tarih, ahlak ve hukuk felsefeleri incelenmiştir. Hegel de savaş ve barış meselesini bir tarih felsefesi zemininde inceler, ancak onun tarih felsefesi, sisteminin diğer tüm bileşenleri gibi ontolojisi üzerinde temellenir. Buna göre mutlak varlık olan Tin tarihte kendisini açımlayarak özbilince ulaşmak suretiyle kendisini gerçekleştirir; yani özgürleşmeye doğru ilerler. İnsanlar ve devletler bu erek doğrultusunda eylemde bulunurlar. Bu bağlamda Hegel için de savaş ve barış, bir devletin iç ve dış politikası ile ilişkilidir. Ona göre savaş iç politika açısından halkların ve devletlerin gelişme sürecinin bir dinamiğidir; dış politika açısından ise devletlerin bekasıyla ilintili olan ontolojik bir zorunluluktur. Hegel barışı ise savaşın sonunda ortaya çıkan, savaş gibi geçici bir durum olarak görür. Çünkü o, savaş ve barışı diyalektik bir ilişki içinde tanımlar. Bunlardan dolayı Hegel'in savaş ve barış meselesine yaklaşımını, onun politika felsefesi bağlamında incelemek, onun tarih felsefesi, hukuk felsefesi, ahlak felsefesi ve ontolojisi zemininde gerçekleşebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concepts of war and peace within the framework of the political philosophies of Immanuel Kant and G.W. F. Hegel. The aim of this study is to demonstrate, from the perspectives of both philosophers, how a state's domestic politics determine its foreign policy and, consequently, its stance on war and peace. Kant and Hegel's political philosophies cannot be considered separately from their philosophies of history; both philosophers proceed from the idea that there is a progression towards liberation in history. On the other hand, Kant and Hegel construct their political philosophies in different ways in line with the realization of this goal, and this difference is most clearly seen in their thoughts on war and peace, which are the subject of foreign policy. Kant argues that the achievement of the goal of liberation for the human species in history is only possible through the establishment of a peaceful order throughout the world. In his famous work, Eternal Peace, he builds the idea that lasting peace can be achieved in the world on moral and legal foundations; thus, he takes the idea of eternal peace beyond being an ideal and reveals the possibilities of its concrete realization. Therefore, this study examines Kant's philosophy of history, ethics, and law as components of his political philosophy. Hegel also examines the issue of war and peace within the framework of a philosophy of history, but his philosophy of history, like all other components of his system, is based on his ontology. According to this, Spirit, as the absolute being, realizes itself in history by unfolding itself and reaching self-consciousness; that is, it progresses towards liberation. People and states act in line with this goal. In this context, for Hegel, war and peace are related to a state's internal and external politics. According to him, war is a dynamic of the development process of peoples and states in terms of internal politics; in terms of external politics, it is an ontological necessity related to the survival of states. Hegel sees peace as a temporary state, like war, that arises at the end of war. Because he defines war and peace in a dialectical relationship. Therefore, examining Hegel's approach to the issue of war and peace within the context of his political philosophy can only be done on the basis of his philosophy of history, philosophy of law, philosophy of ethics, and ontology.