Modern Yemen'in kuruluşu (1990-2024)
The establishment of modern Yemen (1990-2024)
- Tez No: 1012124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1990 yılında Kuzey ve Güney Yemen'in birleşmesiyle kurulan Yemen Cumhuriyeti'nin 1990–2024 döneminde yaşadığı siyasal, toplumsal ve yapısal dönüşümü bütüncül bir perspektifle incelemektedir. Tarihsel kökenleri binlerce yıl öncesine uzanan Yemen, birleşme sonrası dönemde istikrarlı ve kapsayıcı bir devlet yapısı inşa edememiş; aksine sürekli yeniden üretilen iç çatışmalar, kurumsal zayıflıklar ve dış müdahalelerle kronik bir kriz alanına dönüşmüştür. Bu çalışmada, söz konusu başarısızlığın yalnızca birleşme sonrası gelişmelerle değil, derin tarihsel, toplumsal ve jeopolitik dinamiklerle yakından ilişkili olduğu savunulmaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Yemen'in tarihsel sürecinin I. Dünya Savaşı'na kadar olan dönemi ele alınırken, ikinci bölümde I. Dünya Savaşı'ndan sonraki tarihsel gelişimi ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise günümüzde Yemen ve sorunlarına yer verilmektedir. Çalışmada tarihsel karşılaştırmalı yöntem kullanılmış; Yemen'in güncel sorunları tarihsel deneyimler ışığında değerlendirilmiş ve farklı dönemler arasında dikey, benzer bölgesel örneklerle yatay karşılaştırmalar yapılmıştır. Tez, modern Yemen'i uzun dönemli ve bütüncül bir bakış açısıyla ele alarak mevcut literatüre katkı sağlamayı ve Yemen krizinin yapısal nedenlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines, from a holistic perspective, the political, social, and structural transformation experienced by the Republic of Yemen, formed by the unification of North and South Yemen in 1990, during the period 1990–2024. Yemen, with its historical roots stretching back thousands of years, has failed to build a stable and inclusive state structure in the post-unification period; on the contrary, it has transformed into a chronic crisis zone characterized by constantly recurring internal conflicts, institutional weaknesses, and external interventions. This study argues that this failure is closely related not only to post-unification developments but also to deep historical, social, and geopolitical dynamics. The thesis consists of three chapters. The first chapter addresses Yemen's historical process up to World War I, while the second chapter examines its historical development after World War I. The third chapter focuses on Yemen and its current problems. The study employs a comparative historical method; Yemen's current problems are evaluated in light of historical experiences, and vertical comparisons are made between different periods, along with horizontal comparisons using similar regional examples. This thesis aims to contribute to the existing literature by examining modern Yemen from a long-term and holistic perspective, and to reveal the structural causes of the Yemen crisis.