Turist mutluluğunun tekrar satın alma niyetine etkisinde iş gören mutluluğunun rolü: Antalya'daki konaklama işletmelerinde bir araştırma
The role of employee happiness in the effect of tourist happiness on repurchase intention: A study in accommodation establishments in Antalya
  1. Tez No: 1012126
  2. Yazar: KADER GÜLSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ERDOĞAN TARAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlığın varoluşundan bu yana farklı dönemlerde değişen ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda şekillenen mutluluk kavramı, günümüzde bireylerin yaşam kalitesini belirleyen temel unsurlardan biri haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, turist mutluluğunun tekrar satın alma niyetine etkisinde iş gören mutluluğunun rolünü incelemektir. Araştırmanın evrenini, Antalya'nın Alanya ilçesindeki konaklama işletmelerinde tatil yapan turistler ile bu işletmelerde görev yapan işgörenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Antalya'nın Alanya ilçesindeki konaklama işletmelerinde tatil yapan 1055 turist ve bu işletmelerde görev yapan 450 işgören oluşturmaktadır. Veriler 18 yaş ve üzeri bireylerden yüz yüze anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, çoklu sapan analizi, çok değişkenli normallik testleri, güvenilirlik ve geçerlilik analizleri, faktör analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve regresyon temelli aracılık analizinden yararlanılmıştır. Bulgulara göre turistlerin çoğunluğu kadın, evli, 35–44 yaş aralığında, lisans mezunu ve yüksek gelir grubunda yer almakta olup en büyük grubu Rus uyruklu turistler oluşturmaktadır. İş görenlerin ise çoğunluğu erkek, bekâr, 18–24 yaş aralığında, lise mezunu ve orta gelir düzeyine sahip olup ağırlıklı olarak yiyecek-içecek departmanında görev yapmaktadır. Tek örneklem t testi sonuçlarına göre turistlerin mutluluk düzeyinin orta noktanın üzerinde ve anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir (t(1043)=44,99; p<0,001). Buna karşılık iş görenlerin mutluluk düzeyinin orta noktadan anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir (Ort.=2,99; SS=1,15; t(449)=-0,20; p=0,984). Sosyodemografik değişkenler açısından yapılan analizlerde, turist mutluluğunun cinsiyet, medeni durum, yaş, meslek, gelir ve uyruk değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir (p>0,05). Eğitim düzeyine göre ise anlamlı bir farklılık bulunmuş (p=0,026), ancak post-hoc analizlerde bu farklılık gruplar arasında doğrulanmamıştır (p>0,05). İş gören mutluluğunun cinsiyet, yaş, eğitim, departman ve sektörde çalışma süresi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p<0,05). Ancak gerçekleştirilen post-hoc analiz sonuçları incelendiğinde, söz konusu farklılıkların yalnızca departman değişkeni açısından gruplar arasında anlamlı biçimde ayrıştığı görülmüştür. Bununla birlikte medeni durum, gelir, pozisyon ve mevcut işletmede çalışma süresi açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Kelime frekans analizi sonuçlarına göre iş görenlerin mutluluğunu en fazla etkileyen unsur“para”(113) olarak belirlenmiştir. Bu bulgu, iş gören mutluluğunda ekonomik faktörlerin belirleyici rolünü vurgulayan motivasyon teorileri ile uyumludur. Regresyon analizi sonuçlarına göre iş gören mutluluğunun turist mutluluğu (p=0,996) ve tekrar satın alma niyeti (p=0,263) üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamış, bu nedenle H1 ve H2 reddedilmiştir. Bu durum, turistlerin değerlendirmelerinde iş gören mutluluğundan ziyade hizmet kalitesi, fiyat ve genel deneyim gibi daha doğrudan unsurları ön planda tutmalarından kaynaklanmış olabilir. Buna karşılık turist mutluluğunun tekrar satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi (p<0,001) bulunmuş ve H3 kabul edilmiştir. Aracılık analizi sonuçlarına göre iş gören mutluluğunun tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisi anlamlı bulunmamış (p=0,263>0,05) bu nedenle aracılık rolü desteklenmemiş ve H4 reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of happiness, shaped by changing needs and expectations throughout different periods since the dawn of humanity has become one of the fundamental elements determining the quality of life of individuals today. The aim of this research is to examine the role of employee happiness in the effect of tourist happiness on repurchase intention. The population of the research consists of tourists vacationing in accommodation establishments in Alanya district of Antalya and employees working in these establishments. The sample of the research consists of 1055 tourists vacationing in accommodation establishments in Alanya district of Antalya and 450 employees working in these establishments. Data were collected from individuals aged 18 and over using a face-to-face survey technique. Descriptive statistics, multiple deviation analysis, multivariate normality tests, reliability and validity analyses, factor analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and regression-based mediation analysis were used in the analysis of the data. According to the findings, the majority of tourists are female, married, aged 35–44, have a bachelor's degree, and belong to the high-income group, with Russian nationals constituting the largest group. The majority of employees are male, single, aged 18–24, have a high school diploma, and belong to the middle-income group, and mainly work in the food and beverage department. According to the results of the one-sample t-test, it was determined that the happiness level of tourists was above the midpoint and significantly higher (t(1043)=44.99; p<0.001). In contrast, it was determined that the happiness level of employees did not show a significant difference from the midpoint (Mean=2.99; SD=1.15; t(449)=-0.20; p=0.984). In the analyses made in terms of sociodemographic variables, it was determined that tourist happiness did not show a significant difference according to gender, marital status, age, occupation, income and nationality variables (p>0.05). However, a significant difference was found according to education level (p=0.026), but this difference was not confirmed between groups in post-hoc analyses (p>0.05). It was determined that employee happiness showed a statistically significant difference according to gender, age, education, department and length of service in the sector variables (p<0.05). However, when the results of the post-hoc analysis were examined, it was seen that the differences were only significantly separated between the groups in terms of the department variable. However, no significant difference was found in terms of marital status, income, position and length of employment in the current company (p>0.05). According to the word frequency analysis results, the element that most affects the happiness of employees was determined to be“money”(113). This finding is consistent with motivation theories that emphasize the decisive role of economic factors in employee happiness. According to the regression analysis results, employee happiness did not have a significant effect on tourist happiness (p=0.996) and repurchase intention (p=0.263), therefore H1 and H2 were rejected. This situation may be due to the fact that tourists prioritize more direct elements such as service quality, price and overall experience rather than employee happiness in their evaluations. In contrast, tourist happiness had a positive and significant effect on repurchase intention (p<0.001) and H3 was accepted. According to the mediation analysis results, the effect of employee happiness on repurchase intention was not found to be significant (p=0.263>0.05), therefore the mediating role was not supported and H4 was rejected.