Adalet mümkün kılar: Olumsuz turist-turist etkileşimlerinin beş yıldızlı otellerdeki yansımaları
When justice matters: Reflections of negative tourist-to-tourist interactions in five-star hotels
  1. Tez No: 933158
  2. Yazar: YUNUS ÖZHASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Turistlerin birbirleri ile olan etkileşimleri turizm deneyimini kaçınılmaz olarak etkileyen bir faktör olduğu halde bu konu hala yeterince incelenmiş değildir. Özellikle olumsuz etkileşimler söz konusu olduğunda literatürdeki boşluğun daha büyük olduğu söylenebilir. Bu boşluğu doldurmak amacıyla İstanbul'daki beş yıldızlı otellerde konaklayan turistlerin birbirleriyle yaşadığı olumsuz etkileşimlerin duygusal ve davranışsal sonuçları Duygusal Olaylar Teorisi'ne (DOT) bağlı olarak incelenmiştir. Ayrıca, kültürel mesafe, turistlerin olumsuz etkileşim deneyimlerinin mutluluk üzerindeki etkisinde potansiyel bir aracı değişken olarak ele alınmıştır. Algılanan adaletin ise turist mutluluğu ile tüketim sonrası davranışsal niyet arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynayıp oynamadığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, 347 turist ile yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen veriler SmartPLS 4 yazılımı ile kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (KEK-YEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, olumsuz etkileşimlerin üç boyutunun da turist mutluluğunu olumsuz etkilediğini; doğrudan ve dolaylı kişisel olumsuz etkileşimlerin kültürel mesafeyi anlamlı bir şekilde artırdığını, ancak çevre odaklı olumsuz etkileşimlerin kültürel mesafeyi etkilemediğini göstermektedir. Turist mutluluğunun tüketim sonrası davranışsal niyetleri olumlu yönde etkilediği, algılanan adaletin ise mutsuz turistlerin davranışsal niyetlerindeki olumsuz etkileri hafifleterek bu niyetleri daha olumlu bir yöne yönlendirdiği bulunmuştur. Bu çalışma, DOT'yi olumsuz turist-turist etkileşimi bağlamında genişletmekte ve turizm literatürüne özgün katkılar sunmaktadır. Aynı zamanda otel yöneticilerine, olumsuz müşteri deneyimlerinin etkilerini azaltmak için algılanan adaletin güçlendirilmesi gerektiği yönünde pratik öneriler sunmaktadır
Özet (Çeviri)
Although tourists' interactions with each other are an inevitable factor influencing the tourism experience, this topic remains under-researched. Particularly in the context of negative interactions, the gap in the literature is more pronounced. To address this gap, the emotional and behavioral consequences of negative interactions among tourists staying in 5-star hotels in Istanbul were examined using Affective Events Theory (AET). Moreover, cultural distance was evaluated as a potential mediator in the relationship between tourists' negative interaction experiences and happiness. The study also explored whether perceived justice moderates the relationship between tourist happiness and post-consumption behavioral intentions. Data collected from face-to-face surveys with 347 tourists were analyzed using partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM). The findings reveal that all three dimensions of negative tourist-to-tourist interactions negatively influence tourist happiness; direct and indirect interpersonal negative interactions significantly increase cultural distance, whereas site directed negative interactions do not. Tourist happiness positively impacts post-consumption behavioral intentions, and perceived justice moderates the negative effects of unhappiness on behavioral intentions, redirecting them in a more positive direction. This study extends the AET framework within the context of negative tourist-to-tourist interactions, offering original contributions to the tourism literature. It also provides practical implications for hotel managers, highlighting the importance of reinforcing perceived justice to moderate the effects of negative customer experiences.