Israrlı takip suçu (TCK m. 123/A)
Crime of stalking (TPC art. 123/A)
- Tez No: 1012136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Oldukça eski bir davranış biçimini ifade eden ısrarlı takibin cezalandırmayı gerektiren bir davranış biçimi olarak ele alınması, yakın tarihlere dayanmaktadır. Israrlı takip fiilleri, 1990'lı yılların başından itibaren ilk önce Amerika Birleşik Devletleri'nde müstakil bir suç tipi haline getirilmiş ve sonrasında birçok ülkede de benzer yönde düzenlemelere gidilmiştir. Söz konusu gelişmelerden ülkemiz de etkilenmiş ve 2022 yılında ısrarlı takip, Türk Ceza Kanunu'nun 123/A maddesinde müstakil bir suç tipi olarak düzenlenmiştir. Bu çalışmada da öncelikle ısrarlı takip kavramı açıklanarak tarihsel gelişim süreci incelenmekte ve mukayeseli hukuktaki ısrarlı takip düzenlemelerine yer verilmektedir. Çalışmanın devamında, TCK m. 123/A'da yer alan ısrarlı takip suçu, suç inceleme sistematiğine bağlı kalınarak etraflı şekilde ele alınmaktadır. Akabinde ise ısrarlı takip ile benzer suçların farkına yer verilmekte ve çalışmamız sonlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The treatment of stalking, which is a very old behavior, as a behavior that requires punishment dates back to recent times. Stalking acts were first made an independent crime type in the United States of America in the early 1990s, and similar regulations were later made in many countries. Our country was also affected by these developments, and in 2022, stalking was regulated as an independent crime type in art. 123/A of the Turkish Penal Code. In this study, initially clarifies the definition of stalking, explores its historical evolution, and presents regulations related to stalking in the context of comparative law. In the continuation of the study, the crime of stalking in art. 123/A of the TPC is examined in detail, adhering to the criminal examination system. Then, the difference between stalking and similar crimes is included, and our study is concluded.