Israrlı takip suçu
The crime of stalking
  1. Tez No: 843462
  2. Yazar: BİLAL EMRE CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Israrlı Takip Suçu, genel kast ile işlenebilen, neticeli, bağlı ve seçimlik hareketli bir suçtur. Kanun koyucu bu suç tipi ile, kişinin manevi varlığını, rahatsız edilmeden, sükûn ve huzur içerisinde geliştirebilmesini engelleyen, kişilerin iç ve dış huzurunu bozan davranışları cezalandırmaktadır. Bu bakımdan düzenleme ile, dar anlamda başta kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı olmak üzere, sağlık hakkı, kişinin maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkı ve özel hayatın gizliliği hakkının korunması amaçlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde ısrarlı takip kavramının ortaya çıkışı, kavramla ilgili tartışmalar, kavramın tanımı, ısrarlı takip kavramının benzer kavramlardan ayırt edilmesi ve mukayeseli hukukta ısrarlı takip suçuna ilişkin düzenlemeler açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, TCK m. 123/A'da düzenlenen ısrarlı takip suçunun kanun sistematiği içerisinde koruduğu hukuki değer, suçun unsurları, nitelik haller, suça etki eden nedenler, yaptırım ve kovuşturma usulü ve ısrarlı takip suçunun benzer suçlardan ayırt edilmesi meseleleri açıklanarak düzenlemenin öncelikli getirilme amacı olan kadına karşı şiddet ile mücadele açısından suçun etkinliği değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nature of Stalking as a crime is consequential, connected, and elective, requiring the presence of both sufficient and necessary general intent. The legislative authority through the delineation of this specific crime, endeavors to sanction conduct that impedes an individual's ability to develop their spiritual existance undisturbed, disrupt the inner and outer peace of individuals. In this regard, the regulation aims to protect in a narrow sense, primarily the rights of personal freedom and security, as well as the right to health, the right to protect and develop his own material and spiritual existence and the right to privacy of private life. The first section of our study endeavors to expound upon the origins of the concept of stalking, the associated debates, the definition of the concept, the differentiation of the concept from similar concepts, and the regulations regarding the crime of stalking in comparative law. The second section of our study seeks to explain the legal value protected by the crime of stalking as regulated under Article 123/A of the Turkish Penal Code within the context of the legal system, elements of the crime, the qualitative aspects, the causes that impact the crime, the sanctions and prosecution procedures, and the means of distinguishing the crime of stalking from similar offenses. Furthermore, we evaluate the efficacy of the regulation in terms of combating violence against women, which is the primary purpose of this legislation.