Türk Ceza Kanununda ısrarlı takip suçu (TCK m. 123/A)
The crime of stalking in the Turkish Penal Code (TPC art. 123/A)
  1. Tez No: 876258
  2. Yazar: YUSUF GÜRLEYEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, Türk Ceza Kanunu'nda 123/A maddesinde düzenlenen ısrarlı takip suçu incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ısrarlı takip kavramı hakkında genel bilgiler verilmiş, benzer kavramlarla karşılaştırılması ve mukayeseli hukuktaki durumu ortaya konmuştur. İkinci bölümde, ısrarlı takip suçunun kanunumuz sistematiğindeki yeri ve kanunumuzda yer alan benzer suçlarla karşılaştırılarak benzerlikleri ve farklılıkları ele alınmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ısrarlı takip suçunun unsurları, nitelikli ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış halleri, özel görünüş biçimleri, muhakeme ve yaptırım konuları incelenmiştir. Düzenlenme tarihi itibariyle yeni bir suç olan ve bu sebeple üst mahkemelerce emsal teşkil edecek kararların henüz kurulmamış olduğu ısrarlı takip suçu ile ilgili olarak doktrinde yer alan tartışmalı hususlar bir arada incelenmiş, öğreti ve uygulamaya katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the crime of stalking, as regulated in Article 123/A of the Turkish Penal Code. The study consists of three parts. The first part provides general information about the concept of stalking, compares it with similar concepts, and discusses its status in comparative law. In the second part, the position of the offense of stalking within our legal system is discussed, and its similarities and differences with other similar offenses in our law are examined. Finally, the third part examines the elements of the offense of stalking, aggravated forms due to its nature and consequences, special manifestations, judicial process, and sanctions. Controversial issues in doctrine regarding the offense of stalking, which is a newly regulated crime as of the date of regulation and thus lacks precedent-setting decisions from higher courts, are analyzed together, aiming to contribute to theory and practice.