ChatGPT vs. teacher feedback: Impact on university preparatory class essay writing quality
ChatGPT ve öğretmen geri bildirimi: Üniversite hazırlık sınıfı deneme yazma kalitesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 1012157
  2. Yazar: HATİCE ESLEM BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELENA ANTONOVA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Deneme yazımı, yükseköğretimde temel bir beceridir; özellikle üniversitelerin İngilizce hazırlık programlarında öğrenciler akademik yazma yeterliklerini geliştirir. Bu bağlamda biçimlendirici geri bildirim, ikinci dilde yazmayı destekler; ancak öğretmen geri bildirimi zaman alıcı olabilir ve büyük programlarda sürdürülebilmesi zorlaşabilir. ChatGPT gibi güncel yapay zekâ araçları, anında ve tutarlı geri bildirim sunan alternatif bir kaynak sağlamaktadır. Bu çalışma, ChatGPT-4 tarafından üretilen biçimlendirici geri bildirim ile geleneksel öğretmen biçimlendirici geri bildiriminin deneme yazma kalitesi üzerindeki karşılaştırmalı etkililiğini incelemiş ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla öğrencilerin algılarını araştırmıştır. Yarı deneysel bir desenle yürütülen çalışmaya, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programındaki B1+ düzeyindeki öğrenciler (n = 40) katılmıştır. Katılımcılar, ChatGPT-4 geri bildirimi ya da CELTA sertifikalı öğretim elemanlarından öğretmen geri bildirimi almıştır. Yazma performansı, standartlaştırılmış analitik bir rubrikle müdahale öncesi ve sonrası değerlendirilmiş; nicel veriler bağımsız örneklemler t-testleri ve tekrarlı ölçümler ANOVA ile analiz edilmiştir. Nicel aşamadan sonra, deney grubundan sekiz gönüllü öğrenciyle görüşme yapılmıştır. Gruplar arasında genel puanlarda anlamlı bir fark bulunmamış; ancak iki alanda etkileşim etkileri görülmüş ve ChatGPT-4 grubunun dilbilgisel doğrulukta ve deneme girişlerinin etkililiğinde daha fazla gelişim gösterdiği saptanmıştır. Görüşmeler, öğrencilerin yapay zekâ geri bildirimini özellikle küresel (içerik, organizasyon, tutarlılık) ve yerel (dilbilgisi, kelime bilgisi, yazım) sorunların giderilmesinde açık ve yararlı bulduklarını, buna karşın bazı alanlarda öğretmen geri bildiriminin daha destekleyici görüldüğünü göstermiştir. Genel olarak bulgular, yapay zekâ tarafından üretilen biçimlendirici geri bildirimin ikinci dil yazmanın belirli bileşenlerini geliştirebileceğini ve öğretmen geri bildirimini ölçeklenebilir biçimde tamamlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Essay writing is a fundamental skill in higher education, particularly in university English preparatory programs where students develop academic writing proficiency. In this context, formative feedback supports second language writing, yet instructor feedback can be time-consuming and difficult to sustain in large programs. Recent AI tools such as ChatGPT offer an alternative source of immediate and consistent feedback. This study examined the comparative effectiveness of ChatGPT-4-generated formative feedback and traditional instructor formative feedback on essay writing quality, and explored students' perceptions through semi-structured interviews. Using a quasi-experimental design, the study involved B1+ students (n = 40) in the English preparatory program of a private university in Türkiye. Participants received either ChatGPT-4 feedback or teacher feedback from CELTA-certified instructors. Writing performance was assessed before and after the intervention with a standardized analytic rubric; quantitative data were analyzed using independent-samples t-tests and repeated-measures ANOVA. After the quantitative phase, eight volunteer students from the experimental group were interviewed. No significant between-group difference was found in overall scores; however, interaction effects emerged in two areas, with the ChatGPT-4 group showing greater gains in grammatical accuracy and the effectiveness of essay introductions. Interview findings indicated that students generally perceived AI feedback as clear and useful for revision, especially for addressing global (content, organization, coherence) and local (grammar, vocabulary, mechanics) issues, while also noting areas where teacher feedback was more supportive. Overall, the findings suggest that AI-generated formative feedback may enhance specific components of L2 writing and serve as a scalable complement to teacher feedback.