AI vs human: A quasi-experimental study on ChatGPT and teacher feedback for English as a foreign language young learners' writings
Yapay zeka vs. insan: Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen çocukların yazılarına yönelik ChatGPT ve öğretmen geri bildirimleri üzerine yarı deneysel bir analiz
- Tez No: 967990
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Mevcut çalışma, ChatGPT tarafından oluşturulan geri bildirimin etkinliğini, ilkokul dördüncü sınıf İngilizce yabancı dil olarak eğitim gören öğrencilerin yazıları üzerindeki öğretmen geri bildirimleriyle karşılaştırarak araştırmayı amaçlamıştır. Yazma puanlarının nicel analizleri ile anketlerden (Likert ölçeği maddeleri ve açık uçlu sorular) ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel analizleri birleştiren yarı deneysel karma yöntem tasarımı kullanılmıştır. On hafta boyunca, öğrenciler beş yazma görevini tamamlamış ve dört kategorili bir değerlendirme ölçütü kullanılarak ChatGPT'den veya öğretmenlerinden geri bildirim almışlardır. Anketler ve görüşmeler öğrenci algılarını incelerken, istatistiksel analizler (tekrarlanan ölçümler ANOVA ve bağımsız örneklem t-testleri) yazma performansı ve algı değişkenlerindeki farklılıkları (yararlılık, motivasyon ve geri bildirimin netliği gibi) araştırmıştır. Görüşmeler yazıya dökülmüş ve temaları belirlemek için MAXQDA'da kodlanmıştır. Bulgular, her iki geri bildirim türünün de yazma sürecini olumlu yönde etkilediğini, ancak farklı şekillerde etkilediğini göstermiştir. Öğretmen geri bildirimi, tutarlı bir gelişme, bağlamsal uygunluk, duygusal bağ, doğru öneriler vii ve üst düzey düşünmenin teşvikini sağlamıştır. ChatGPT geri bildirimi, anında ve sürekli destek sağlaması ve öğrenci motivasyonunu artırması nedeniyle değerli bulunmuştur. Anket ve görüşme sonuçları, öğretmen geri bildiriminin tercih edilen geri bildirim türü olduğunu göstermiştir. Genç öğrencilerin yazılarında yapay zeka geri bildirimi konusunda daha uzun vadeli ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Gelecekteki uygulamalara yönelik öneriler arasında eğitim uygulamalarına rehberlik etmek, EdTech tasarımını bilgilendirmek, yapay zeka geliştiricilerini desteklemek ve otonom öğrenmenin erken gelişimini teşvik etmek yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the efficiency of ChatGPT-generated feedback by comparing it to teacher feedback on fourth-grade primary school EFL students' writings. A quasi-experimental mixed-method design was used, incorporating quantitative analyses of writing scores and qualitative analyses from questionnaires (Likert-scale items and open-ended questions) and semi-structured interviews. Over ten weeks, students completed five writing tasks and received feedback from either ChatGPT or teachers, both using a four-category rubric. Questionnaires and interviews examined student perceptions, while statistical analyses (repeated-measures ANOVA and independent samples t-tests) explored differences in writing performance and perception variables such as usefulness, motivation, and clarity of feedback. Interviews were transcribed and coded in MAXQDA to identify themes. Findings showed both feedback types positively influenced writing progress, but in different ways. Teacher feedback offered consistent improvement, contextual appropriateness, an affective bond, accurate suggestions, and promotion of higher-order thinking. ChatGPT feedback was valued v for immediacy and constant support, enhancing student motivation. Questionnaire and interview results indicated that teacher feedback was the preferred type. There remains a need for more longitudinal and comprehensive studies on AI feedback in young learners' writing. Recommendations for future implications include guiding educational practice, informing EdTech design, supporting AI developers, and fostering early development of autonomous learning.