Helikopter konik dişli optimizasyonu ve yüklü diş temas yüzesi analizi
Helicopter bevel gear optimization and loaded tooth contact surface analysis
- Tez No: 1012166
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, helikopter transmisyon sistemlerinde kullanılan konik dişlilerin mekanik dayanımını incelemek amacıyla optimizasyon çalışması içermektedir. Havacılık sektöründe kullanılan dişliler, yüksek tork ve hız koşullarında çalıştıkları için yorulma, aşınma ve ani kırılma gibi mekanik problemlere maruz kalmaktadır. Bu bağlamda, dişlilerin optimizasyonu, güvenilirlik ve performans açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, öncelikle helikopter kuyruk rotoru dişli kutusu konik dişlilerinde meydana gelen gerilme, iletim hatası oranı, maksimum sıcaklığı vb. değerleri incelenmiş ardından modül ve diş sayısı değişimlerine bağlı olarak yeni dişli çiftleri belirlenmiş ve profil modifikasyonları ile minimum ağırlığa göre modifikasyonlar yapılmıştır. Bu amaçla, KISSsoft programı kullanılarak analitik hesaplamalar yapılmıştır. Modül ve diş sayısı değişimine bağlı olarak; maksimum sıcaklık, temas basıncı, iletim hatası oranı, yağ filmi kalınlığı ve dişli kök gerilmesi değerlerine bakılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, optimum dişli tasarımı ortaya konmuştur. Elde edilen yeni optimize edilmiş dişli çifti; mukavemet, güvenilirlik, gürültü azaltımı ve temas oranı performansının arttırılması açısından havacılık sektörüe referans çalışma olarak katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes an optimization study to examine the mechanical strength of bevel gears used in helicopter transmission systems. Gears used in the aviation industry are subject to mechanical problems such as fatigue, wear, and sudden fracture due to operating under high torque and speed conditions. In this context, gear optimization is of great importance in terms of reliability and performance. In this study, firstly, stress, transmission failure rate, maximum temperature, etc., values occurring in helicopter tail rotor gearbox bevel gears were examined, then new gear pairs were determined depending on the module and tooth count changes, and modifications were made according to minimum weight with profile modifications. For this purpose, analytical calculations were performed using the KISSsoft program. Depending on the module and tooth count changes; maximum temperature, contact pressure, transmission failure rate, oil film thickness, and gear root stress values were examined. As a result of this study, the optimum gear design was determined. The newly optimized gear pair obtained will contribute to the aviation industry as a reference study in terms of increasing strength, reliability, noise reduction, and contact ratio performance.