Çocuk hastalarda süt azı dişlerinin pulpal lezyonlarının tedavisinde lezyon sterilizasyonu ve doku tamiri yönteminin geleneksel pulpektomiyle karşılaştırılması
Comparison of lesion sterilization and tissue repair method with traditional pulpectomy in treating pulpal lesions of primary molars in pediatric patients
- Tez No: 1012208
- Danışmanlar: PROF. DR. SERA DERELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, süt azı dişlerinde pulpal lezyonların tedavisinde Lezyon Sterilizasyonu ve Doku Tamiri (LSTR) yöntemini geleneksel pulpektomiyle karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, LSTR'nin çocuk hastalar için etkin, minimal invaziv ve daha az zaman alıcı bir tedavi olup olmadığını değerlendirecek. Araştırmada, antibiyotiklerin kullanıldığı LSTR tekniği ile geleneksel pulpektomi sonuçları klinik ve radyografik olarak incelenecek. Farklı restorasyonlar (paslanmaz çelik kuron ve kompomer dolgu) başarıyla değerlendirilerek, bu tedavilerin çocuklarda diş kaybını önlemedeki etkinliği analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the Lesion Sterilization and Tissue Repair (LSTR) method with conventional pulpectomy in treating pulpal lesions in primary molars. The study will evaluate whether LSTR is an effective, minimally invasive, and less time-consuming treatment option for pediatric patients. The research will compare the clinical and radiographic outcomes of the LSTR technique, which uses antibiotics, with traditional pulpectomy results. Different restorations (stainless steel crowns and compomer fillings) will be assessed to determine the effectiveness of these treatments in preventing tooth loss in children.