Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin pedagojik problemlere ilişkin farkındalıklarının incelenmesi(Kırşehir il örneği)
Investigation of physical education and sports teachers' awareness of pedagogical problems (Kırşehir province example)
- Tez No: 1012217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kırşehir ilinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin pedagojik problemlere ilişkin farkındalık düzeylerini belirlemek ve bu farkındalığın demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Nicel tarama modelindeki araştırmanın örneklemini, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 137 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Pedagojik Problemlere Yönelik Farkındalık Düzeyleri Ölçeği”kullanılmış; analizlerde betimsel istatistikler, t-testi ve ANOVA tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin genel pedagojik farkındalıklarının orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Boyut bazında;“psikolojik durumlar”ve“ders algısı”konularında farkındalık yüksek iken,“öğrencilerin önyargı ve fiziksel engelleri”boyutunda farkındalığın düşük olduğu saptanmıştır. Demografik açıdan; erkek öğretmenlerin ergenlik dönemine ilişkin farkındalıklarının daha yüksek olduğu, mezuniyet branşı ve okul türü gibi değişkenlerin ise farkındalık düzeyinde anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; beden eğitimi öğretmenlerinin özellikle öğrenci engel durumları ve önyargıları konularında desteklenmesi gerektiği, elde edilen bulguların mesleki gelişim programlarına ve eğitim stratejilerine temel teşkil edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the awareness levels of physical education and sports teachers working in Kırşehir province regarding pedagogical problems and to examine whether this awareness differs according to demographic variables. The sample of the quantitative survey model consists of 137 teachers selected using the convenience sampling method. The“Physical Education Teachers' Awareness Levels Regarding Pedagogical Problems Scale”was used to collect data; descriptive statistics, t-test, and ANOVA techniques were used in the analyses. The research findings show that the general pedagogical awareness of the teachers is at a moderate level. In terms of dimensions; while awareness was high in the areas of“psychological situations”and“lesson perception,”awareness was found to be low in the dimension of“students' prejudices and physical barriers.”In terms of demographics; it was determined that male teachers had higher awareness regarding adolescence, and variables such as graduation branch and school type created significant differences in the level of awareness. In conclusion; It is believed that physical education teachers should be supported, especially regarding student disabilities and prejudices, and that the findings can form the basis for professional development programs and training strategies.