Bilgisayarlı tomografi görüntülerinde sesamoid ve aksesuar kemiklerin ayak ve ayak bileğinde görülme sıklıkları
The frequency of sesamoid and accessory bones in the foot and ankle on computed tomography images
- Tez No: 1012220
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUĞRUL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
Özet
Sesamoid kemikler, kıkırdak dokudan, kemik dokudan ya da kıkırdak ve kemik dokudan oluşan, susam çekirdeği şeklinde olan küçük nodüler odaklardır. Vücut ağırlığını dağıtmak, kaldıraç gibi davranarak kasların etkinliğini arttırmak, tendonları aşırı kemik basısına karşı korumak gibi görevleri vardır. Aksesuar kemikler, işlevleri tam olarak bilinmeyen oval şekilli küçük kemikçiklerdir. Kemikleşme noktalarının (ossifikasyon noktalarının) birleşememesi ya da ayrılamaması sonucunda meydana gelirler. Esas kemiğe komşu halde bulunabilirken asıl kemikten ayrı görünümde de olabilirler. Genellikle asemptomatiktirler ve insidental olarak tespit edilirler. Bu kemikler stres ve travmalar sonucu ağrılı bazı sendromlara sebep olabilirler. Sesamoid ve aksesuar kemikler ayak ve ayak bileğinde görülebilen gelişimsel iskelet varyasyonlarıdır. Bu kemikler ayak ve ayak bileği röntgenlerinde sıklıkla görüntülenebilen yapılardır. Aksesuar ve sesemoid kemikler travma sonucunda bakılan radyoloji görüntülerinde avulsiyon kırığı olduğu sanılarak yanlış tanı ve girişimlere sebep olabilirler. Olası yanlış tanıları en aza indirgemek amacı ile bu kemiklerin lokaziasyonlarının bilinmesi ciddi önem taşır. Aksesuar ve sesamoid kemikler, ayakta çeşitli hastalıklara neden olmaları sebebiyle de anatomik yerleşimleri ve klinik önemleri iyi bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
Sesamoid bones are small nodular foci in the shape of a sesame seed, composed of cartilage, bone, or cartilage and bone. They have functions such as distributing body weight, acting as a lever to increase muscle efficiency, and protecting tendons against excessive bone pressure. Accessory bones are small oval-shaped ossicles whose functions are not fully known. They occur as a result of the ossification points not being able to unite or separate. They may be found adjacent to the main bone, but they may also appear separate from the main bone. They are usually asymptomatic and detected incidentally. These bones can cause some painful syndromes as a result of stress and trauma. Sesamoid and accessory bones are developmental skeletal variations that can be seen in the foot and ankle. These bones are structures that can be frequently visualized in foot and ankle X-rays. Accessory and sesemoid bones can be mistaken for an avulsion fracture in radiology images viewed as a result of trauma, leading to false diagnosis and interventions. It is of great importance to know the locations of these bones in order to minimize possible misdiagnoses. Since accessory and sesamoid bones cause various diseases in the foot, their anatomical locations and clinical importance should be well known.