T_0 ve T_1 önsıralama bağıntılı uzaylar
T_0 and T_1 preordered spaces
- Tez No: 1012294
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ERCİYES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bir topolojik uzayın T₀ olması farklı iki nokta için bu noktalardan en az birini ihtiva eden ama diğerini içermeyen bir açık küme olmasıdır. Bu şart noktaların topolojik olarak ayırt edilebilir olmasını sağlar fakat her tek nokta kümesinin kapalı olmasını garanti etmez. T₁ aksiyomu ise T₀ şartını kuvvetlendirerek her tek nokta kümesinin kapalı olmasını gerektirir ve böylece noktaların simetrik biçimde ayrılabilmesini sağlar. T₁ aksiyomu yakınsaklık, süreklilik ve kompaktlık gibi temel topolojik kavramların daha düzenli bir biçimde ele alınmasına imkân sağlar. T₀ ve T₁ uzaylar Hausdorff, pre-Hausdorff, regüler ve normal uzaylara geçişte temel bir ara basamaktır. Bu tezde, öncelikle çalışmanın genelinde kullanılacak olan topolojik ve kategorik kavramların tanımları verilmiştir. Önsıralama bağıntılı uzaylar tanıtılmış ve topolojiyle olan ilişkisi belirtilmiştir. Daha sonra, objeleri önsıralama bağıntılı uzaylar ve morfizmleri bu uzaylar arasında bağıntıyı koruyan fonksiyonlardan oluşan Prord kategorisi tanımlanmış, temel özellikleri incelenmiş ve Prord un normalleştirilmiş bir topolojik kategori olduğu gösterilmiştir. T₀ ve T₁ topolojik uzayların topolojik kategorilerdeki karşılıkları örnekler yardımıyla açıklanarak bu tanımların çeşitli uygulamaları ele alınmıştır. Devamında, Prord da noktada ve genel anlamda T₀ ve T₁ objeleri belirlenmiş ve karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar diğer bazı topolojik kategorilerdeki T₀ ve T₁ objelerle karşılaştırılarak bu objeler arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Son olarak, bu kavramların çeşitli topolojik kategorilerdeki karşılıkları ve ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In topology, a space is said to be T₀ if for any two distinct points there exists an open set containing one of the points but not the other, ensuring that points are topologically distinguishable. However, this condition does not require singleton sets to be closed. The T₁ axiom strengthens this requirement by demanding that every singleton set be closed, thereby enabling the symmetric separation of points. The T₁ condition provides a more structured framework for the study of fundamental topological concepts such as convergence, continuity, and compactness. Both T₀ and T₁ spaces play a crucial role as intermediate steps in the development of stronger separation axioms, including Hausdorff, pre-Hausdorff, regular, and normal spaces. In this thesis, the topological and categorical concepts used throughout the study are first introduced. Preordered spaces are then examined, and their connection with topology is established. In Prord, whose objects are preordered spaces and whose maps are relation-preserving functions, is defined and investigated in detail. It is shown that Prord is a normalized topological category. The categorical counterparts of T₀ and T₁ topological spaces are described with illustrative examples, and several applications of these notions are discussed. Subsequently, T₀ and T₁ objects in the category Prord are characterized both pointwise and globally. The results obtained are compared with corresponding results in other topological categories, and the relationships among these objects are analyzed. Finally, the manifestations of these separation properties across various topological categories are examined.