Optisyenlik müessesesi çalışanlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları üzerine bir araştırma
A study of job satisfaction and organizational commitment of employees in the field of opticianry
  1. Tez No: 766135
  2. Yazar: EVRİM ZEYTÜNLÜ DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Örgütsel bağlılık ve iş tatmini kavramları uzun süredir farklı sektörlerde incelenmektedir. Fakat optik sektöründe ise bu konuda bir araştırma bulunmamaktadır. Bu amaçla yapılan bu çalışmada, optik sektörü çalışanlarının demografik özellikleri, örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerine ilişkisi incelenmiştir. Örneklemde Türkiye geneli ve Türk Optisyen- Gözlükçüler Birliği'ne kayıtlı optisyenlik müesseselerinde çalışan optisyen, mesul müdür ve diğer personelden oluşan 320 kişi katılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Demografik Özellikler”“Allen Meyer Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”kullanılarak toplam 52 soruluk anket uygulanmıştır. Veri SPSS v 23,0 ile analiz edilmiştir. Çalışma gruplarının normal dağılıma uygunluk göstermeyen karşılaştırmaları Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, örgütsel bağlılık toplamı, duygusal bağlılık, devam bağlığı ve normatif bağlılığın ortalama değerde olduğu gözlemlenmiştir. Örgütsel bağlılığa ait tüm değerler ve iş tatminine ait tüm değerler arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktadır. İş tatmini toplam puanı ortalaması orta düzeyde olup, alt faktörlerdeki ortalamalarında içsel tatmin yüksek bulunmuştur. Demografik etkenlerden cinsiyet, yaş medeni durum, eğitim, unvan, gelir seviyeleri, meslekte çalışma süreleri ile iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The concepts of organizational commitment and job satisfaction have been previously studied in different sectors for quite a long time. However, limited to our literature search, there is no other research on this subject in the optical sector. For this purpose, the demographic characteristics of optical sector employees, their relationship to organizational commitment and job satisfaction were examined in this study. 320 people, consisting of opticians, responsible managers and other personnel working in opticians registered to the Turkish Opticians- Opticians Union, participated in the study as our study sample. A total of 52 questions were constructed in the questionnaire using“Demographic Characteristics”,“Allen Meyer Organizational Commitment Scale”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”as data collection tools. Data is analyzed with SPSS v 23.0. Mann Whitney U test and the Kruskal Wallis H test were applied for the comparisons of the study groups that did not comply with the normal distribution. As a result of the research, it was observed that the sum of organizational commitment, affective commitment, continuance commitment and normative commitment were at average values. There is a statistically significant positive correlation between all values of organizational commitment and all values of job satisfaction. Average total job satisfaction score was moderate and internal satisfaction was found to be high in the averages of the sub-factors. A significant relationship was found between demographic factors such as gender, age, marital status, education, title, income levels, working time in the profession, and job satisfaction and organizational commitment.