Motives in interpersonal relationships
Kişilerarası ilişkilerde motifler
- Tez No: 1012441
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, damgalanma bağlamında Kişilerarası Etkileşimlerin Döngüsel Modeli ve İhtiyaç-Tehdit Modeli'nin varsayımlarını araştırmaktadır. 2x2 deneysel tasarım prosedürü benimsenerek, çalışma, cinsiyetçilik nedeniyle baskınlık güdülerinin (küçümseme yoluyla) ve yakınlık güdülerinin (dışlama yoluyla) engellenmesinin, özgüven, olumlu duygu durumu, olumsuz duygu durumu, aidiyet ve hissedilen içselleştirilmiş damgalanma üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Sonuçlar, dışlama ve küçümseme manipülasyon koşullarının bir etkileşim etkisi olduğunu göstermiştir: Yani, baskınlık güdülerinin engellenmesi sadece teorik olarak baskınlık güdüleri ile ilgili sonuçları değil, aynı zamanda teorik olarak dışlamayla ilgili sonuçları da etkilemiştir (ve tersi). İki güdünün engellenmesinin etkileşimi de bazı bağımlı değişkenler için de gözlemlenmiştir. Özgüvenin, dışlamanın anlamlı ana etkisine ve sınırda anlamlı etkileşim etkisine işaret etmiştir. Dışlama manipülasyonlarının özgüven üzerindeki etkisi sadece küçümseme manipulasyonunun yokluğunda mevcuttu. Dışlanmayan ancak küçümsenen kişilerde olumlu duygu durumu anlamlı olarak azalmıştır. Ancak, dışlananlar için olumlu duygu durumunda anlamlı bir fark yaratmamıştır. Olumsuz duygu durumu için anlamlı ana veya etkileşim etkisi gözlemlenmemiştir. Küçümsenmenin hissedilen içselleştirilmiş damgalanma üzerindeki ana etkisi anlamlı iken dışlanmanın değildi. Aidiyet için anlamlı bir etki ortaya çıkmadı. Sonuçlar, yakınlık ve baskınlık güdülerinin bağımsız değil, birbirleriyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu iki güdüyü birbirinden ayırmak daha fazla araştırma gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the postulates of the Motivation Circumplex Model of Interpersonal Interactions and the Need-Threat Model in the context of stigma. By adopting a 2x2 experimental design procedure, the study investigates the effects of frustration of agentic motives (through denigration) and communal motives (through exclusion) due to sexism on trait self-esteem, positive affect, negative affect, belongingness, and felt internalized stigma. Results suggested that exclusion and denigration manipulation conditions had a spillover effect: That is, frustration of the agentic motive not only affected outcomes theoretically related to agentic motives but also outcomes theoretically related to exclusion (and vice versa). The interaction of the frustration of the two motives was also observed for some outcomes. Results for self-esteem indicated a significant main effect of exclusion and a marginal significance for the interaction. Exclusion manipulations' effect on self-esteem was only present in the absence of denigration. Positive affect was significantly lowered for those who were not excluded but denigrated. However, denigration did not yield a significant difference in positive emotional affect for those who were excluded. No significant main or interaction effects observed for negative affect. The main effect of denigration (but not of exclusion) on felt internalized stigma was significant. No significant effects emerged for belongingness. Results indicate that agentic and frustration motives are not independent but interrelated to each other. Disentangling these two motives requires further research.