Peyam Gazetesi'nde çıkan siyasi haberlerin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (Ekim-kasım-aralık 1913)
Transcription and evaluation of political news published in Peyam Newspaper (Octeber-november-december 1913)
- Tez No: 1012450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ZAHİDE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Osmanlı basın tarihinin gelişim süreci çerçevesinde, Peyâm gazetesini ve gazeteyi yöneten Ali Kemal'i merkezine alarak, gazetenin 1913 yılına ait sayılarındaki siyasi haber ve yazıların Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine çevrilmesini ve içerik analizini amaçlamaktadır. Araştırmanın başlangıç bölümünde, Osmanlı Devleti'nde basın hayatının ortaya çıkışı ve gelişimi kısaca ele alınmış; tarihsel bağlam oluşturmak amacıyla Takvim-i Vekayi, Ceride-i Havadis, Tercümân-ı Ahvâl, Tasvir-i Efkâr, Muhbir, Hürriyet ve İbret gibi erken dönem gazetelere sınırlı yer verilmiştir. Tezin devam eden bölümünde, Ali Kemal'in hayatı, düşünce dünyası ve gazetecilik anlayışı incelenmiş; ardından Peyâm gazetesinin yayın politikası, içeriği ve Osmanlı basını içerisindeki yeri değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel odak noktası, gazetenin 1913 yılı sayılarında yer alan siyasi içeriklerin çevirisi ve analizidir. Bu çerçevede seçilen metinler Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine aktarılmış, içerik ve söylem açısından incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi uygulanmış; başta süreli yayınlar olmak üzere arşiv belgeleri ve konuya ilişkin telif eserlerden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda, Peyâm gazetesinin 1913 yılı yayınlarının dönemin siyasal gelişmelerini ve fikir akımlarını yansıtan önemli bir kaynak niteliği taşıdığı, Ali Kemal'in ise bu yayınlar aracılığıyla Osmanlı basın ve fikir hayatında etkili bir konumda bulunduğu ortaya konmuştur. Çalışmanın, Osmanlı basın, siyasi tarih ve gazetecilik çalışmalarına katkı sağlayacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Peyâm newspaper and its editor Ali Kemal within the framework of the development of Ottoman press history, aiming to translate and analyze the political news and articles published in 1913. In the introductory part, the emergence and evolution of the Ottoman press are briefly outlined; early period newspapers such as Takvim-i Vekayi, Ceride-i Havadis, Tercümân-ı Ahvâl, Tasvîr-i Efkâr, Muhbir, Hürriyet, and İbret are discussed briefly to provide a historical background. The following sections examine the life, intellectual blackground, and journalistic approach of Ali Kemal, followed by an evaluation of Peyâm newspaper's publication policy, content, and its position within the Ottoman press. The primary focus of the study is the translation and analysis of political content in the 1913 issues of the newspaper. The selected texts were translated from Ottoman Turkish into modern Turkish and analyzed in terms of content and discourse. A gualitative research method was employed, utilizing periodicals, archival documents, and relevant scholarly works. The findings demonstrate that the 1913 issues of Peyâm serve as an important source reflecting the political developments and intellectual currents of the period, and that Ali Kemal played a significant role in the Ottoman press and intellectual life through these publications. It is clear that this study will contribute to research on Ottoman press, political history, and journalism.