Algılanan stres düzeyi ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide zaman yönetimi becerisinin rolü
The importance of time management skills in the relationship between perceived
  1. Tez No: 1012451
  2. Yazar: KASIM DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal medya bağımlılığı ile algılanan stres arasındaki ilişkinin incelenmesi ve zaman yönetiminin bu ilişki üzerindeki rolünün belirlenmesidir. Araştırma kapsamında, Osmaniye ilinde yaşayan bireylerden anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Çalışmada sosyal medya bağımlılığı, algılanan stres ve zaman yönetimi düzeylerini ölçmeye yönelik geçerliği ve güvenirliği sağlanmış ölçekler kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, güvenirlik analizleri ve değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sosyal medya bağımlılığının algılanan stres üzerindeki etkisini ve zaman yönetiminin bu ilişkideki rolünü ortaya koymak amacıyla regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, sosyal medya bağımlılığı ile algılanan stres arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, zaman yönetimi becerilerinin algılanan stres üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve sosyal medya bağımlılığı ile algılanan stres arasındaki ilişkide önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bireylerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını düzenlemelerinin ve zaman yönetimi becerilerini geliştirmelerinin stres düzeylerini azaltmada etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media addiction and perceived stress and to determine the role of time management in this relationship. Within the scope of the research, data were collected from individuals living in Osmaniye province using a survey method. Scales with established validity and reliability were used to measure social media addiction, perceived stress, and time management levels. In the analysis of the data, descriptive statistics and reliability analyses were conducted, and correlation analyses were performed to examine the relationships among the variables. In addition, regression analyses were used to determine the effect of social media addiction on perceived stress and the role of time management in this relationship. The findings of the study indicate that there is a positive and significant relationship between social media addiction and perceived stress. Moreover, it was found that time management skills have a significant effect on perceived stress and play an important role in the relationship between social media addiction and perceived stress. The results suggest that regulating social media use habits and improving time management skills may be effective in reducing individuals' stress levels.