Kompresör deneyleri
Test of compressors
- Tez No: 101249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM PARMAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada birinci bölümde konuya bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde kompresörlerin standartlaştırılmış sınıflandırması hakkında kısa bir bilgi verilerek, kompresör deneylerinin daha anlaşılabilir olmasının sağlanması amaçlanmıştır. Kompresörlerin tiplerine göre, hesaplanması gereken düzeltmeler farklılık göstermektedir, bu durum kompresör deneylerinin biraz daha karmaşık bir hal almasına neden olmaktadır. Üçüncü bölümde kompresör tip deneyine geçilmiştir, kompresör tip deneyi, belirli sayıda üretilen kompresörün bir modelinin tipik performansını belirlemek için standartlara uygun olarak yapılan bir tam performans deneyidir. Bu bölüm, bu deneyle ilgili bazı tarifler, ölçme cihaz ve metotları, deney metodu, hata analizi, tolerans hesaplamaları ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Dördüncü bölümde sadeleştirilmiş kompresör deneyinin ana hatları anlatılmıştır. Bu deney seri üretim kompresörlerine uygulanabilen bir performans deneyidir. Sadeleştirilmiş kompresör deneyi, kompresörün hacim debisi ile kompresörü tahrik eden güç ölçmelerinin imalatçının normal deney alet ve cihazlarını kullanarak yapabildiği deneylerdir. Bu bölüm de deneyle ilgili bazı tarifler, ölçme cihaz ve metotları, deney metodu, hata analizi ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Beşinci bölümde dört çeşit kompresör deney örneği verilerek ( Pistonlu-gel git hareketli, komple yağ yüzmeli döner vidalı, portatif yağ yüzmeli döner vidalı ve sıvı segmanlı basitleştirilmiş kompresör deney örnekleri) konunun daha iyi anlaşılabilir olması amaçlanmıştır. Bu çalışma ile kompresör deneylerinin standartlara uygun olarak yapılabilmesi için bir yöntem oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is given some acknowledgements about of the compressors. In the third chapter, it is mentioned type tests of compressors. According to the type of compressors, corrections required is differed from each other. This situation causes the test of compressors to be more complicated. Type test of compressor is a exact performance test that specify the performance of a model compressor produced specific amount. This chapter includes a specifications about this tests, instruments about measuring, error analysis, calculations of tolerance and conclusions. In fourth chapter, in the simplified compressor test, flow rate of compressor and compressor power are used. In the fifth section, it is given four kind of test examples and aimed to be more understanding relation to the issue. With this study, it is taken place a method to fit to the standards. It is specified in TS 7765 how acceptance tests for displacement (displacing) type compressor (displacing) are conducted. The thing to be carried out is to find deviation amount by error analysis and similar methods and compare found deviation amounts with allowed limits. Table 3.1 indicates fluctuations according to the average of highest deviations among previously determined values and found values. According to these tests, deviation value of the values measured by test is specified as %. In order to accept the tests, deviation amounts must be within such values. Test results are controlled according to Table 4.1. Capacity and specific energy consumption values of compressor being tested are calculated according to these results. If the values guaranteed by manufacturer or the party ordering the tests are within the deviation values given in table 4.1 as percent, the compliance of compressor is confirmed. Otherwise, the compliance of compressor is not confirmed. Volumetric capacity measurements are carried out according to TS 7253.