R134a soğutucu akışkan ile çalışan ticari soğutucu tasarımı imalatı ve performans deneyleri
Desing and manufacturing of commercial refrigerator with R134a refrigerant and its performance experiments
  1. Tez No: 104287
  2. Yazar: SELÇUK SİNCAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL KAPLAN, PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
HI ÖZET RI34a SOĞUTUCU AKIŞKAN İLE ÇALIŞAN TİCARİ SOĞUTUCU TASARIMI, İMALATI VE PERFORMANS DENEYLERİ SELÇUK SİNCAR Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliğii Anabilimdalı 1. Danışman : Yrd.Doç.Dr: Yüksel KAPLAN 2. Danışman : Prof.Dr. Ö.Ercan ATAER Eylül 1999 75 Sayfa Bu çalışmada ozon tüketim katsayısı (ODP) sıfır olan R134a ile çalışan bir ticari soğutucunun tasarımı ve imali yapılmıştır. Tasarımda soğutma yükünü hesaplamak amacıyla geliştirilen bilgisayar programı kullanılmış, buharlaştırıcı ve yoğuşturucu boyutları ile kılcal boru uzunluğu, kompresör gücü hesaplanmıştır. İmali yapılan ticari soğutucunun deney odasında performans deneyleri yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. R 12 yerine R 134a,nın kullanılabilirliği gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler : Soğutucu, test odası, Soğutucu Performansı,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND MANUFACTURING OF A COMMERCIAL REFRIGERATOR WITH R134a REFRIGERANT AND ITS PERFORMANCE EXPERIMENTS SINCAR, Selçuk Niğde University Graduate School of Natural and Applied Science. Defartment of Mechanical Engineering Superviser : Ass. Prof. Dr. KAPLAN, Yüksel Co-Supervıser : Prof.Dr.ATAER Ö. Ercan September 1999. 75 pages In this study, a commercial refrigerator working with Refrigerant R134a and having zero ozone depletion potential (ODP) is designed and manufactured. The computer program, which is developed to calculate the cooling load, is used on the design. The evaporator and condensator capasites. the length of tube, compressor work were estimated by means of the computer program developed at Gazi University, and the system is designed and manufactured usinu these findings. It is shown that R 134a can be used instead of R 12. The commercial refrigerator which is designed is tested in a test room performance experiment performed in a special room under required conditions. Keywords : Refrigerants,tests room, Refrigerator Performance