Cumhuriyet dönemi başlangıcından Augustus dönemi sonuna kadar Roma askerî yapısı
Roman military structure from the beginning of the Republican period to the end of the Augustan period
  1. Tez No: 1012518
  2. Yazar: ALİ KEREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, başlangıcından Augustus Dönemi sonuna değin Roma ordusunun geçirdiği kurumsal, teknik ve sosyo politik dönüşümü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, bu gelişimin Roma'nın siyasal güç olarak yükselişiyle ilişkisini analiz eder. Roma'nın şehir devletinden imparatorluğa evrilmesi, askerî yapının profesyonelleşmesiyle paraleldir. Ordu, sadece savunma/saldırı gücü değil; devletin idari ve sosyal yapısını şekillendiren asli unsur olarak öne çıkmaktadır. Tez kapsamında; askere alım sistemindeki mülkiyet odaklı düzenden profesyonel orduya geçişin safhaları analiz edilmiştir. Ordunun başarısını belirleyen muharebe düzeni, taktikler ve kumanda birimleri birbirleriyle bağlantılı olarak ele alınmıştır. Roma askerî geleneğinin ruhunu oluşturan disiplin ve motivasyon unsurları kurumsal aidiyet ve gelenekler ekseninde değerlendirilmiştir. Ordunun kapasitesini yansıtan silahlar ve teçhizatlar ise dönemin imkânları ve askerî ihtiyaçları çerçevesinde irdelenmiştir. Donanma gücü de bütüncül yapının ayrılmaz parçası olarak metne dâhil edilmiştir. Araştırmada tarihsel analiz yöntemi izlenerek, antik metinler ve modern çalışmalar sentezlenmiştir. Sonuç olarak, Augustus dönemindeki düzenlemelerin orduyu merkezi yönetimin asli unsuru haline getirdiği saptanmıştır. Roma'nın kurmuş olduğu uzun süreli hâkimiyetin temelinde sadece askerî güç yatmamaktadır. Bu gücü sistemli ve sürdürülebilir kılan organizasyonel kabiliyetin ve uyum sağlama yeteneğinin belirleyici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the institutional, technical, and socio-political transformations undergone by the Roman army from its inception to the end of the Augustan Period. The research analyzes the relationship between this development and Rome's rise as a political power. Rome's evolution from a citystate to an empire parallels the professionalization of its military structure. The army emerged not merely as a defensive/offensive force but as a fundamental element shaping the state's administrative and social structure. Within the scope of this thesis, the phases of the transition from a property-based conscription system to a professional army have been analyzed. The battle formations, tactics, and command units that determined the army's success are examined in an interconnected manner. The elements of discipline and motivation that constitute the spirit of the Roman military tradition are evaluated within the framework of institutional loyalty and traditions. Weapons and equipment reflecting the army's capabilities are examined in light of the resources available during the period and military requirements. Naval power has also been incorporated into the text as an integral part of the overall structure. The study employs a historical analysis method, synthesizing ancient texts and modern research. As a result, it has been determined that the reforms of the Augustan period established the army as a core element of central administration. The foundation of Rome's long-standing dominance did not rest solely on military power. It was observed that the organizational capability and adaptability that made this power systematic and sustainable were decisive factors.