Bitki bazlı içeceklerde bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some quality characteristics in plant-based beverages
  1. Tez No: 1012517
  2. Yazar: DUYGU ÖZAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Bilim Dalı
Özet
Bitki bazlı içecekler, çözünmüş ve parçalanmış bitkisel materyallerden oluşan koloidal süspansiyonlar veya emülsiyon sistemleridir. Bu ürünler, tüketici kabulünü artırmak amacıyla görünüm, tat ve besin değeri açısından inek sütüne benzetilmeye çalışılsa da, kullanılan bitkisel hammaddenin türü ve üretim süreçlerindeki farklılıklar nedeniyle her bir ürün kendine özgü organoleptik, teknolojik ve beslenme özellikleri göstermektedir. Bu tez çalışmasında, piyasada satışa sunulan üç farklı firmaya (A, B ve C) ait Hindistan cevizi, badem ve yulaf bazlı içeceklerin bazı fizikokimyasal ve fonksiyonel özellikleri, pH, °Briks, elektrik iletkenliği, toplam fenolik madde (TFM), toplam antioksidan statüs (TAS) ve toplam oksidan statüs (TOS) açısından değerlendirilmiş olup oksidatif stres indeksi (OSI) ise TAS ve TOS verilerinden hesaplanmıştır. Firmalara ait bitki bazlı içeceklerin ortalama pH, °Briks ve elektrik iletkenlik değerlerinin sırasıyla 6,82±0,04 - 8,25±0,02, 3,49±0,04 - 9,59±0,08 ve 1,80±0,02 mS/cm - 3,79±0,01 mS/cm arasında değiştiği saptanmıştır. Bitki bazlı içeceklerin TFM, TAS ve TOS ortalamalarının sırasıyla 81,13±13,74 mg GAE/L - 522,85±34,70 mg GAE/L, 0,34±0,08 mmol TE/L - 3,30±0,08 mmol TE/L ve 1,63±0,45 µmol H2O2 eq/L - 6,97±1,02 µmol H2O2 eq /L arasında değiştiği görülmektedir. Genel olarak toplam fenolik madde ortalamaları yüksekten düşüğe doğru yulaf, badem ve Hindistan cevizi örneklerinde saptanmış olup, ilişkili olarak TAS ortalama değerleri de büyükten küçüğe doğru yulaf, badem ve Hindistan cevizi içeceklerinde saptanmıştır. Sonuç olarak, bitki bazlı içeceklerin fizikokimyasal ve fonksiyonel özelliklerinin marka ve hammaddeye bağlı olarak önemli ölçüde değişkenlik gösterdiği ve tüketicilerin ürün tercihinde içerik ve besin değerlerini dikkate almalarının önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Plant-based beverages are colloidal suspensions or emulsion systems composed of dissolved and fragmented plant materials. Although these products are designed to resemble cow's milk in terms of appearance, taste, and nutritional value in order to increase consumer acceptance, each product exhibits unique organoleptic, technological, and nutritional properties due to differences in the type of plant-based raw materials used and the production processes. In this thesis, some physicochemical and functional properties of coconut-, almond-, and oat-based beverages from three different companies (A, B, and C) available on the market were evaluated in terms of pH, °Brix, electrical conductivity, total phenolic content (TPC), total antioxidant status (TAS), and total oxidant status (TOS). The oxidative stress index (OSI) was also calculated based on TAS and TOS data. It was determined that the average pH, °Brix, and electrical conductivity values of the plant-based beverages belonging to the brands ranged from 6,82±0,04 to 8,25±0,02, 3,49±0,04 to 9,59±0,08, and 1,80±0.02 mS/cm to 3,79±0,01 mS/cm, respectively. It was observed that as the °Brix values of almond-based plant beverages increased, their pH values also increased. The mean TPC, TAS, and TOS values of plant-based beverages were found to range from 81,13±13,74 mg GAE/L to 522,85±34,70 mg GAE/L, 0,34±0,08 mmol TE/L to 3,30±0,08 mmol TE/L, and 1,63±0,45 µmol H2O2 eq /L to 6,97±1,02 µmol H2O2 eq /L, respectively. Overall, the average total phenolic content was found to be highest in oat samples, followed by almond and coconut samples. Consistently, the average total antioxidant status (TAS) values were also observed to decrease in the same order, being highest in oat, followed by almond and coconut beverages. In conclusion, it was demonstrated that the physicochemical and functional properties of plant-based beverages vary significantly depending on the brand and raw material, highlighting the importance for consumers to consider product composition and nutritional value when making their choices.