Organik ve konvansiyonel çiçek ballarının toplam antioksidan kapasite ve bazı fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of total antioxidant capacity and some physicochemical properties of organic and conventional flower honey
  1. Tez No: 1012519
  2. Yazar: ESRA DEMİRATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET ER DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Bilim Dalı
Özet
Bal, eski çağlardan günümüze kadar yaygın olarak tüketilen bir besindir. Bileşiminden kaynaklanan sağlık üzerindeki olumlu etkileri, popülaritesinin nedenlerinden biridir. Bu çalışmada Türkiye'de organik ve konvansiyonel üretim yapan dört farklı firmadan (A, B, C, D) temin edilen toplam 92 örnek analiz edilmiştir. Organik olarak sınıflandırılan bal örnekleri organik tarım sertifikasına sahiptir. Bal örnekleri toplam antioksidan kapasite, toplam oksidan kapasite, toplam fenolik madde içeriği, prolin değeri, diastaz sayısı, hidroksimetilfurfural değeri, pH değeri, elektrik iletkenliği, renk, %briks ve nem değerleri açısından analiz edilmiştir. Aynı zamanda örneklerin oksidatif stres indeksi hesaplanmıştır. Analiz edilen bal örneklerinde toplam antioksidan değeri 0,33-1,22 mmol Trolox eşdeğeri⁄L, toplam oksidan kapasite değeri 5,32-86 µmol H2O2 eşdeğeri/L, oksidatif stres indeksi 0,60-9,66 ve toplam fenolik madde içeriği 80,38-195,14 mg GAE/kg olarak tespit edilmiştir. Ayrıca bal örneklerinin ortalama prolin değerleri (314,27-699,81 mg/kg), diastaz sayısı (8,57-28,50), hidroksimetilfurfural değerleri (3,24-23,30 mg/kg), elektrik iletkenliği değerleri (0,20-0,28 mS/cm) ve nem değerleri (%15,70-17,39) Türk Gıda Kodeksi'nde tanımlanan kabul edilebilir sınırlar içinde yer almıştır. Bununla birlikte örneklerin pH 3,80-4,26 ve briks değerlerinin %79,30-83,50 arasında olduğu ve renk değerlerinin“beyaz”ve“açık amber”arasında değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Honey is a food that has been widely consumed from ancient times to the present. Its positive effects on health, arising from its composition, are among the reasons for its popularity. In this study, a total of 92 samples obtained from four different companies (A, B, C, D) producing organic and conventional honey in Türkiye were analyzed. The honey samples classified as organic have organic farming certification. The samples were analyzed in terms of total antioxidant capacity, total oxidant capacity, total phenolic content, proline value, diastase number, hydroxymethylfurfural value, pH value, electrical conductivity, color, %brix, and moisture content. In addition, the oxidative stress index of the samples was calculated. In the analyzed honey samples, total antioxidant capacity ranged between 0.33-1.22 mmol Trolox equivalent/L, total oxidant capacity between 5.32-86 µmol H2O2 equivalent /L, oxidative stress index between 0.60-9.66, and total phenolic content between 80.38-195.14 mg GAE/kg. Furthermore, the average proline values (314.27-699.81 mg/kg), diastase number (8.57-28.50), hydroxymethylfurfural values (3.24-23.30 mg/kg), electrical conductivity values (0.20-0.28 mS/cm) and moisture values (15.70-17.39%) of the honey samples were within the acceptable limits defined in the Turkish Food Codex. Additionally, it was determined that the pH values of the samples ranged from 3.80-4.26, brix values from 79.30-83.50%, and color values varied between“white”and“light amber.”