Sosyal bilgiler öğretmenlerinin Cumhuriyet kadını kavramına ilişkin görüşleri
Social studies teachers opinions about the concept of the Republican women
  1. Tez No: 524278
  2. Yazar: NUR SEMA ÖKDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENCER SAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin“Cumhuriyet kadını kavramına ilişkin görüşlerinin”belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Kadınlar, toplumun vazgeçilmez bireyleridir. Çünkü kadın, annelik vasfının tek sahibidir. Bu özelliğe sahip olan kadın toplumun tüm alanlarında da aynı şekilde değer görmelidir. Geçmişten günümüze bir değerlendirme yaptığımızda, toplumda yaşanan; sosyal, siyasi, dini ve kültürel değişimler kadının durumunda da değişikliklere yol açmıştır. Bu değişim, Cumhuriyetin ilanı ile tüm alanlarda olumlu yönde adım adım ilerler. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte yapılan inkılâplar, kadınlar yararına ciddi gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin“Cumhuriyet kadını kavramına ilişkin görüşlerinin”belirlenmesini hedefleyen bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Açık uçlu sorular ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile öğretmen görüşleri alınmış olup, elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu; 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Adana ili, Çukurova ilçesinde görev yapan toplam 48 Sosyal Bilgiler Öğretmeni oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme formları incelendiğinde; Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin cinsiyet ve mesleki kıdemleri farklı olsa da; cumhuriyet kadını kavramının kadına çağdaş modern özgür ve eşitlik kazandırdığını belirtmişlerdir. Cumhuriyetin ilanı ile kadınların toplumda birçok alanda haklara sahip olduğunu medeni bir kadın imajının yansıtıldığını belirtmişledir. Ayrıca öğretmenler, Sosyal Bilgiler ders ve kılavuz kitaplarının konu ve kazanımlarında, kadınlara yeterli ölçüde yer verildiği görüşündedirler. Cumhuriyet kadınının toplumdaki yerini yorumlarken eşitliğin ve hak kavramlarının önem kazandığını vurgulamışlardır. Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Cumhuriyet kadınının toplumdaki yeri hakkındaki görüşlerine bakıldığı zaman, kadının erkekle eşit olması ve hak sahibi olması gerektiği görüşleri öne çıkmaktadır. Böylece cumhuriyetin ilanı ile beraber oluşan cumhuriyet kadını profilinin tanımı, sahip olduğu hakları ve bu haklarla beraber kadının toplumdaki yerinin neler olduğunu saptamak için kadın ve erkek Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin bu konuyla ilgili görüşleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of dim the opinions of Social Studies Teachers about“the concept of the Republican woman”. Women are indispensable individuals of society. Because women are the only owners of the motherhood. Women with this attribute should value equally in all areas of society. When we make an evaluation from the past to the present, social, religious and cultural changes in society have led to changes in women's status. This change has progressed in a positive way in all areas with the proclamation of the republic. The reforms carried out with the proclamation of the republic brought serious developments for the benefit of women. In this study, qualitative research method was used to determine the opinions of social studies teachers on the concept of Republic women. With open-ended questions and a semi-structured interview form, teacher opinions were taken and the data obtained were subjected to content analysis. The study group consists of 48 Social Studies teachers working in Çukurova district of Adana in the 2015-2016 academic year. While the gender and vocational seniority of social studies teachers were different, they stated that the concept of the republic woman gained modernity, freedom and equality to women. They have stated that women have rights in many areas in society and that the image of a civilized woman is reflected with the declaration of the republic. Furthermore, teachers have the opinion that adequate coverage is given to women in the topics and objectives of Social Studies course and guide books. They emphasized that the concepts of equality and rights gained importance while interpreting the status of the republic women in society. When looking at Social Studies teachers' views on the place of the Republican woman in society, it is seen that their views are prominent that the women must be equal with the men and must have the right. Thus, the definition of the republic women's profile, their rights and the views of female and male social studies teachers on this issue were evaluated in order to determine the place of women in society together with these rights.