Erken evre meme kanserinde sentinel lenf nodu tespitinde sadece mavi boya kullanımı ile mavi boya ve radyokolloid birlikte kullanımının karşılaştırılması
Comparison of the use of blue dye only and the use of blue dye and raiocolloid together in sentinel lymph node detection in early stage breast cancer
  1. Tez No: 1012578
  2. Yazar: NURETTİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİN KAPAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Aksiller lenf nodlarının durumu meme kanserindeki en önemli prognostik faktördür. Bu nedenle aksillanın durumunu belirlemek meme kanseri cerrahisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Buna rağmen meme kanseri cerrahisinde morbiditenin de en önemli nedeni aksiller lenf nodu diseksiyonudur. Klinik olarak aksilla negatif erken evre meme kanserli hastaların %10-30'unda aksillada hastalık yayılımı saptanmakta ve diğer olgularda aksiller diseksiyon gereksiz olarak yapılmaktadır. 1990'lı yılların ortalarında sentinel lenf nodu biyopsisi (SLNB), meme kanserli hastalarda aksiller lenf nodu durumunun değerlendirilmesinde kullanılmaya başlanmış ve günümüzde klinik olarak aksillası negatif meme kanserli hastalarda aksiller evreleme için tercih edilen bir prosedür haline gelmiştir. SLNB tespitinde sadece mavi boya yöntemi, sadece radyokolloid madde yöntemi ve her ikisinin birlikte kullanıldığı kombine yöntem uygulanmaktadır. Amaç Retrospektif klinik çalışmamızda klinik olarak aksilla negatif erken evre meme kanserli hastalarda sadece mavi boya yöntemi ile mavi boya ve radyokolloid madde birlikte kullanımı yönteminin sentinel lenf nodu tespitindeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bakıröy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Temmuz 2013-Temmuz 2014 tarihleri arasında meme kanseri nedeniyle opere edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Klinik olarak aksilla negatif erken evre meme kanseri nedeniyle SLNB yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Klinik olarak aksillası pozitif olan, v lokal ileri ve ileri evre meme kanseri olan, neoadjuvan tedavi alan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Klinik olarak aksilla negatif erken evre meme kanseri nedeniyle SLNB yapılan toplam 68 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar sentinel lenf nodu biyopsisi mavi boya yöntemi ile yapılanlar ve kombine yöntemle (mavi boya+ radyokolloid) yapılanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Mavi boya grubunda 41 hasta, kombine grupta 27 hasta mevcuttu. Çıkartılan SLN intraoperatif frozen inceleme ile değerlendirildi ve metastaz görülen hastalara aksiller lenf nodu diseksiyonu yapıldı. Bulgular Metilen mavi grubundaki 41 hastanın 6 tanesinde sentinel lenf nodu bulunamamış ve sentinel lenf nodu %85 oranında tespit edilmiştir. On hastanın sentinel lenf nodunda metastaz görülmüş ve pozitiflik oranı %24 olarak bulunmuştur. Kombine gruptaki 27 hastanın tamamında sentinel nodu bulunmuş ve sentinel lenf nodu %100 oranında tespit edilmiştir. On hastada sentinel lenf nodunda metastaz görülmüş ve pozitiflik oranı %37 olarak bulunmuştur. Tartışma Bu çalışmada klinik olarak aksilla negatif erken evre meme kanserinde perop sentinel lenf nodu tespitinde kombine yöntemin sadece mavi boya yönteminden anlamlı olarak üstün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Axillary lymph node status has outmost importance as a prognostic factor in breast cancer. Because of it verifying the axillary status, is an inseperable part of breast cancer surgery. Despite this, most important cause of morbidity in breast cancer surgery is due to axillary lymph node dissection. In 10-30% of clinically axillary node-negative patients with an early stage of breast cancer has axillary involvement and the rest of the patients undergo an unnecessary axillary dissection. Sentinal lymph node biopsy (SLNB) has been started to use at the mid 1990s in patients which has breast cancer to evaluate axillary lymph node status and in current practice in patients with clinically axillary node-negative disease it is the procedure of choice for axillary staging. For evaluating SLNB; blue dye only method, radiocolloid only method or both methods can be used. Aim In our retrospective study we aimed to evaluate the efficacy of blue dye only method and combined blue dye and radiocolloid method in determining the sentinal lymph nodes in patients which have clinically axillary node-negative early stage breast cancer. Methods Data of patients attended to Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital General Surgery Clinic between July 2013- July 2014 are evaluated retrospectively. Patients which have clinically axillary node-negative early stage breast cancer were recruited for the vii study. Patients which have clinically axillary node-positive or locally advanced and/or advanced breast cancer were excluded. 68 patients who underwent SLNB for clinically axillary node-negative early stage breast cancer were recruited for study. Patients were divided into two groups: Blue dye only, both blue dye and radiocolloid (combined) methods for SLNB. There were 41 patients in blue dye only and 27 patients in combined groups. SLN was extracted for intraoperative frozen section evaluation and patients which have lymph node metastasis underwent axillary node dissection. Results In blue dye only group SLN was found with accuracy of 85%, SLN couldn't be found in 6 of 41 patients. Ten patients had SLN metastasis and positivity rate was found as 24%. All SLNs were found in 27 patients which were in combined group and positivity rate was 100%. Ten patients had SLN metastasis and positivity rate was found as 37%. Conclusion In this study we determined that combined method for SLNB in clinically axillary node-negative early stage breast cancer is superior to blue dye only method.