Erken evre meme kanserinde sentinel lenf nodu değerlendirmek için frozen section yapılmayan hastalardaki aksiller diseksiyon oranımız
Our axillary dissection rate in patients who did not undergo frozen section for sentinel lymph node evaluation in early stage breast cancer
- Tez No: 945183
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM GÜNAY GÜRLEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Frozen section(FS), erken evre meme kanserinde sentinel lenf nodu biyopsisi(SLNB) aksillayı değerlendirmek için yapılmasına karşın günümüzde gerekliliği tartışmalıdır. Son dönemde yapılmış olan çalışmalar ile 1-2 lenf nodu pozitif olan ve radyoterapi alacak hastalarda aksiller diseksiyondan kaçınmanın onkolojik olarak güvenli olduğu gösterilmiştir. Biz de bu çalışmamızda; ACOSOG Z0011 ışığında küratif amaçlı opere edilmiş, Frozen Section (FS) gönderilmemiş, erken evre meme kanserli hastalarda Permanent Section (PS) kullanımının etkinliğini araştırdık. FS gönderilmemiş olan hastalarda aksiller diseksiyon oranı ve etki eden parametreleri retrospektif olarak değerlendirildik. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya Ocak 2019 ile Ocak 2025 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanesi'nde opere edilen Frozen Section (FS) yapılmayan, erken evre, klinik olarak lenf nodu negatif meme kanserli hastalar dahil edildi. Neoadjuvan kemoterapi alan, cT3-4 tümörler, duktal karsinoma in situ (DCİS), okült tümörler ve daha önce meme kanseri geçirmiş hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Toplam 398 hastaya frozen section(FS) kullanılmayarak meme kanseri cerrahisi uygulandı. Olguların yaşları 24 ile 92 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 56,22±12,64 olarak belirlendi. Olguların %21,4'ünde (n=85) nihai patolojide SLNB pozitifti. Bunların %67,1'inde (n=57) 1 lenf nodu pozitif, %23,5'inde (n=20) 2 lenf nodu pozitif, %9,4'ünde (n=8) 3 ve üzerinde lenf nodu pozitifti. Tüm olguların %2'sine (n=8) 2. operasyonda aksiller diseksiyon yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Frozen section (FS) is performed to evaluate the axilla with sentinel lymph node biopsy (SLNB) in early stage breast cancer, but its necessity is currently controversial. Recent studies have shown that avoiding axillary dissection is oncologically safe in patients with 1-2 positive lymph nodes and who will receive radiotherapy. In this study, we investigated the effectiveness of Permanent Section (PS) use in early stage breast cancer patients who underwent curative surgery in light of ACOSOG Z0011 and who were not sent Frozen Section (FS). We retrospectively evaluated the axillary dissection rate and affecting parameters in patients who were not sent FS. Material and Method: This retrospective study included patients with early stage, clinically lymph node-negative breast cancer who underwent frozen section (FS) surgery at Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital between January 2019 and January 2025. Patients who received neoadjuvant chemotherapy, cT3-4 tumors, ductal carcinoma in situ (DCIS), occult tumors, and patients with previous breast cancer were excluded from the study. Findings: A total of 398 patients underwent breast cancer surgery without using frozen section (FS). The ages of the cases ranged from 24 to 92 years, and the mean age was determined as 56.22±12.64 years. SLNB was positive in the final pathology in 21.4% (n=85) of the cases. Of these, 67.1% (n=57) had 1 positive lymph node, 23.5% (n=20) had 2 positive lymph nodes, and 9.4% (n=8) had 3 or more positive lymph nodes. Axillary dissection was performed in the 2nd operation in 2% (n=8) of all cases. The remaining cases had only 1-2 positive sentinel lymph nodes and no axillary dissection was performed. In the median follow-up of 40 months, only 3 patients had locoregional recurrence (1%).